Mullu viis Anniko lapselaps, ajakirjanik Epp Reinmets Kaalepi juurde kolm kastitäit pööningult leitud käsikirju, mille vanaisa oli maha jätnud. Kuna „Rusikad” pidi olema esimene osa Anniko raamatusarjast, lootis nii kirjastus kui ka pere, et ehk on tolmunud paberite seas ka „Rusikate” järje käsikiri. Seda sealt ei leitud, kirjutas EPL 11. oktoobril.

Kirjastus töötas käsikirjad läbi ja välja tuli hoopis „Rusikate” esimese osa mitu eri versiooni – igaühel kuupäev peal. Pärijad soovisid, et raamatuna ilmuks viimasena kirja pandud käsikiri. Seda oli kahe paksu mapi vahel üle 1500 lehekülje. „Me lasksime kogu käsikirja ümber trükkida ja toimetada vaid hädapärase. Käsikiri oli väga puhtalt löödud, seal oli üksikuid väikeseid näpukaid,” kirjeldab Kaalep leidu.

Raamat ilmub autori versioonis esimest korda. 2011. aastal otsustas ettevõtja Raivo Remmelgas anda välja 1979. aasta kordustrüki, aga ei küsinud selleks Anniko pärijatelt luba. Nemad said sellest teada alles siis, kui 5000 eksemplari oli jõudnud raamaturiiulitele. Pärast kohtuvaidlust läks kogu tiraaž hävitamisele, kuna oli ebaseaduslikult välja antud.

Kui raamatu esmatrükk ilmus 560 leheküljel, siis uues, minimaalselt toimetatud raamatus on 832 lehekülge. „Meie toimetaja ütles, et peaaegu igalt leheküljelt oli midagi kärbitud – paljudelt lehekülgedelt lõik või kaks – ja need kärped olid enamjaolt ideoloogilist laadi,” võrdleb Kaalep käsikirja 1970-ndate trükiga.