Hansapanga asutasid 1991. aastal üheksa meest esialgu Tartu Kommertspanga filiaalina, peagi aga täiesti iseseisva pangana. Hannes Tamjärv, Jüri Mõis, Rain ­Lõhmus, Heldur Meerits, Rein ­Kaarepere, Olari Taal, Tõnu Laak, Toomas Sildmäe ja Andres Saame maksid igaüks sisse 5000 rubla, millega teeniti pärast Hansapanga aktsiate Swedbankile müümist üüratu kasum, sadu miljoneid kroone.

Esialgu olid Mõisa ja Meeritsa asemel Sulo Muldia ja Peeter Luik, ent nemad läksid oma teed ja asutasid Raepanga. Panku, mis ei jõudnud sugugi nii kaugele kui Hansapank, oli veelgi.

Tarmo Jüristo ja Eero Epneri kirjutatud seriaal „Pank” tegeleb ühe riigi, kahe panga ja hulga inimeste eludega tormilistel 1990-ndatel, kui kõik oli võimalik. Jüristo ja Epner kinnitavad, et üks ühele tegelikke isikuid otsida ei tasu, tegelaste nimed ei kattu Hansapanga loojatega ja loo jutustamise huvides on lisatud veidi rohkem naistegelasi – Eesti 1990-ndate panganduses polnud neid kuigi palju. Hansapank on stsenaristide sõnul lihtsalt hea põld, kus avaldub ajastu vaim.

„Hansapanga müüt elab juba ammu oma elu,” sõnab Meerits, „kõrvaltvaatajale ehk midagi palju suuremat kui meile, kes me seal sees olime.”