Tartu Kunstimuuseum asub vaid kiviviske kaugusel Lossi tänavast, kus 1. oktoobril 1919 alustas tööd õppeasutus, millest õige pea kujunes esimene kõrgemat kunstiharidust pakkuv kool Eestis. Pallase loomisega kinnitasid eesti kunstis kanda euroopalikud kunstiuuendused, mis kooli 25 tegutsemisaasta jooksul kodumaist kultuurivälja jäädavalt muutsid. Kooli õppejõudude ja õpilaste loomingust moodustus Eesti kunstipärandi üks alustalasid.

Näituse pealkiri „Kunstikool ja kultus“ viitab soovile pöörata tähelepanu ka sellele, milliseks on kujunenud kunstikooli kuvand ehk mida sümboliseerib sõna „Pallas“ erinevate inimeste jaoks tänase Eesti kunstis ja kultuuris. Läbi kolme korruse kulgeval näitusel näitusel saab muuhulgas kuulata 16 Eesti kunstiväljal eri rollides tegutseva isiku vastuseid Pallase kuvandiga seonduvatele küsimustele. Vastanute seas on kunstnik Kaido Ole, kollektsionäär Enn Kunila, galerist Tiia Karelson ja paljud teised.

Näitusega „Pallas 100. Kunstikool ja kultus“ kaasneb samanimeline rikkaliku pildimaterjaliga varustatud trükis. Kataloogi on tekstid kirjutanud näituse kuraatorid Joanna Hoffmann ja Hanna-Liis Kont, kunstiajaloolased Tiina Abel, Eha Komissarov ning Tiiu Talvistu ja ajaloolane Ago Pajur.

Näitus „Pallas 100. Kunstikool ja kultus“ jääb avatuks 27. oktoobrini 2019.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid