Tänavune jaanipäev tuli Lätisse alkoholiaktsiisi teemaga – mõni ennast maksma panna tahtev erakond tegi alkosõja kuulutamise avaldusi, teine süüdistas rahva mahajootmises. Loodetavasti aitab riikidevahelisi kirgi maandada see, et Läti rahvuslik lennukompanii airBaltic värvis laulupeokingitusena Eesti lipuvärvidesse lennuki. Aastaid on ju nii Lätit kui ka Eestit edasi viiv jõud olnud hoopis pragmaatilisus ja üheskoos oma huvide kaitsmine välisturgudel ja -poliitikas.

Aktsiisiteema vallandas enneolematu hulga televäitlusi ja raadiosaateid. Arutleti alkoholipoliitika vigade, piiriäärsete alade arengupoliitika, demograafia olukorra ja isegi geopoliitiliste kaalutluste üle. Esimest korda pärast iseseisvumist sai Läti elanikkonnale selgeks, et aktsiisipoliitika polegi midagi uut, vaid eestlased olevat soomlastelt teenitavast alkoholiaktsiisist aastakümneid elanud.

Enne parlamendi väitlusi oli avalikus ruumis tekkinud justkui kaks koolkonda. Ühel pool olid rahva tervise kaitsjad, kelle arvates tuleb vaadata laiemat Euroopa mastaapi ja arvestada, et Euroopa Liidu majandusruum integreerub, seega lähenevad ka maksumäärad. Teist poolt esindasid nn pragmaatikud, kes viitasid Läti eelarve vajadustele lühikeses perspektiivis, ja piirialade esindajad, kes küll tihtipeale unustasid mainida fakti, et enamik piiriäärsete alkokaupluste omanikke on eestlased.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega