Jüri Reinvere on rahvusvahelise haardega eesti helilooja, kes on oma töödes tulemuslikult sünteesinud erinevaid kunstivorme. Samuti iseloomustab Reinvere muusika žanrilist rikkust monumentaalsus, millega kaasneb sageli efektne teatraalsus ning peen instrumendikäsitlus. Analoogiliselt Sumerale huvitub ka Reinvere piirialadest, milles muusikat moodustavate elementide tähendus pole üheselt defineeritud ning mis võimaldab heliloojal luua üllatusliku dramaturgiaga teoseid.

Jüri Reinvere mainib oma tänusõnas preemia kohta: “Lepo Sumera, minu esimesi heliloomingu õpetajaid, oli helilooja, kes tõi meile siia kodu-Eestisse 1980-ndate lõpus Lääne helimaailma. Mäletan hästi, kuidas me istusime ning uurisime ameerika minimalistide partituure, mis temal ühena esimestest olid kõik võtta. Kuidas me kuulasime ning uurisime poola avangardistide muusikat, kuidas me tutvusime juba varajase kompuutermuusikaga. Aga me ei peaks teda ainult selle pärast hindama, et ta meile Lääne uksed ja aknad avas — ennekõike me peaks teda hindama tema loomingu pärast, selle värskuse ja loomingulisuse pärast, mis on üks haruldasemaid, mis kunagi Eestimaal kirjutatud. Olen kindel, et me peaks teda hindama palju rohkem, kui seda siiani on tehtud.”

Preemia žüriisse kuulusid helilooja Erkki-Sven Tüür, muusikateadlane Kerri Kotta ning elektronmuusik Tammo Sumera. Kandidaate esitasid žürii liikmed ja laureaat selgus žürii arutelus. Varasemad laureaadid on olnud Tõnu Kõrvits, Helena Tulve ja Toivo Tulev. Preemiat antakse üle 2016. aastast. Auhinnaga kaasneb rahaline preemia 4500 eurot, mille on välja pannud Eesti Autorite Ühing ning Eesti Heliloojate Liit.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid