Programmi pärl on üks aasta hinnatumaid dokumentaalfilme „Pühendus Samale” („For Sama”), mis on võitnud mitukümmend auhinda ja kandideerib nii BAFTA-le kui ka Oscarile. Suurimatest auhinnavõitjatest on kavas ka näiteks legendaarset Iisraeli inimõiguste juristi Leah Tsemelit portreteeriv dokumentaal „Advokaat”. (Muide, kevadel on kinodesse oodata Eesti oma analoogi – dokumentaalfilmi Maria Mägi-Rohtmetsast.) Eesti Päevaleht annab mõned soovitused, et rikkalikus kavas oleks parem orienteeruda.

„General Magic” on film tehnoloogiamaailma kunagistest superstaaridest, 1990-ndate ühest olulisimast Silicon Valley firmast, millest keegi midagi kuulnud pole. Filmis saab näha killukest ajaloos olulist rolli mänginud peaaegu hullumeelselt säravate silmadega tehnikafriikidest Bill Atkinsonist, Andy Hertzfeldist, Marc Poratist, Joanna Hoffmannist ja nende pühendunud kamraadidest. Geeniustest koosnevast meeskonnast, kes valmistas juba 1994. aastal nutitelefoni Magic Link. Telefoni, milleks maailm veel valmis polnud.

General Magicu loodud „nutitelefonis” (umbes iPadi-suurune) olid olemas kalender, elektronpostkast ja animeeritud emotikonid. Kuid 1990-ndatel oli vaid analoogside, ülemaailmset internetti polnud, hind oli kõrge jne. Nagu ütles ajakirjanik Kara Swisher: „See oli sama, kui luua televisioon 1880-ndatel.” Toode ei saanud teoks paljudel põhjustel, kuid meile jäid kasutamiseks just General Magicu loodud mobiilidele mõeldud tarkvara, emotikonid jne.

See on inspireeriv lugu inimestest, kes suutsid näha tulevikku. Muide, filmis kõlab mõneminutiline lõik Arvo Pärdi „Fratresest” tšellole ja klaverile.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega