Sõja kahest esimesest aastast, mil vastane oli võidukas, mälestatakse vaid sõja alguspäeva 22. juunit (1941), nagu see ka äsja sündis. Pidustuste kulminatsiooniks on alati olnud võiduparaad 9. mail Punasel väljakul, mis sedapuhku pandeemia tõttu edasi lükati ja peetakse homme.

Agressiivse välispoliitika taasalustamine Kremli poolt tõi kaasa selle, et väliskülaliste tribüünid jäid 9. mail 2010 hõredaks, kusjuures äraütlemised tehti viimasel hetkel (Barack Obama, Nicolas Sarkozy, Gordon Brown, Silvio Berlusconi jt.). Kohal olid Hu Jintao, Angela Merkel ja enamus Ida-Euroopa liidreist. sealh. Toomas Hendrik Ilves, kel tuli jagada tribüüne Abhaasia ja Lõuna-Osseetia nukuvalitsejatega. Ent üle väljaku marssijate hulgas olid USA, Inglismaa, Prantsusmaa ja Poola väeüksused.

Pärast Moskva uut agressiooni Krimmis ja Ida-Ukrainas oli pilt 9. mail 2015 teine – külalismarssijateks Hiina, India, Mongoolia, Serbia, Armeenia, Azerbaidjani, Kazakhstani, Kyrgyzstani, Tajikistani väeosad. Tribüünidel aga domineerisid Xi Jinping, Raul Castro, Nicolas Maduro, Jacob Zuma ja teised kolmanda maailma tegelased. Angela Merkel oli jälle kohal, ent 10. mail 2015.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid