„Ainest uudisloominguks jätkuks enamakski kui elupäevi loota”, selgitab helilooja. „„Pirita missaga” töötades mõtisklesin kristluse tuleku üle meie rahva teadvusesse. Tugeva impulsi sain uidates Valjala muistse maalinna varemetel, kus elustusid Liivimaa Henriku kroonikas jutustatud lood meie esivanemate ristimisest 1227. aastal.”

Tõnu Kaljuste tellimusel sündis „Pirita missast” kontsertversioon koorile, orelile ja sümfooniaorkestrile, mis kanti ette 2009. aasta Kreegi päevadel Haapsalu Toomkirikus. 12. detsembri kontserdil kõlab missast uus versioon segakoorile, orelile ja kammerorkestrile, mida Tallinna Jaani kirikus Tõnu Kaljuste juhatusel esitavad Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester ja Kadri Toomoja orelil.

Kontserdil „Jõul“ tulevad lisaks „Pirita missale“ ettekandele veel mitmed armastatud jõululaulud, kava on salvestatud CD-plaadile, mis antakse välja detsembri alguses.

Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester on aastaid ühiselt kontserte andnud. Neid on kutsutud esinema paljudele mainekatele lavadele Austraaliast Põhja-Ameerikani, sh New Yorgi Carnegie Halli, Pariisi Filharmooniasse ning viimati Hamburgi Elbphilharmonie’sse. Mõlema kollektiivi asutaja Tõnu Kaljuste on rahvusvaheliselt hinnatud koori- ja orkestridirigent. Tema tööd on korduvalt esitatud Grammy nominendiks ning ta on pälvinud 2014. aastal Grammy auhinna albumi eest Arvo Pärt „Adam’s Lament“ (ECM).

Kontserdi korraldavad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinn Filharmoonia.

Uus album JÕUL pakub kvaliteetset jõulumuusikat Eesti tippmuusikute esituses

Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK) andis välja albumi „Jõul“, millele on Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester ja Kadri Toomoja (orel) Tõnu Kaljuste juhatusel salvestanud Margo Kõlari eestikeelse „Pirita missa“ ja klassikalised jõululaulud. Sama kava tuleb ettekandele ka 12. detsembril Tallinna Jaani kirikus.

Plaadi idee lähtub Tõnu Kaljuste sõnul 1989. aastal koos Eesti Filharmoonia Kammerkooriga välja antud jõululaulude kassetist, millega kingiti sõpradele tookord killuke jõulumeeleolu. „Selle aasta albumiga pakume kuulata lisaks klassikalistele jõulukoraalidele ka eestikeelset „Pirita missat“. Seda albumit soovitan kuulata väga vaikse helitugevusega“, ütleb Tõnu Kaljuste.

Spetsiaalselt albumi jaoks valmis „Pirita missast“ uus versioon kammerkoorile, kammerorkestrile ja orelile. Algselt oli teos kirjutatud ühehäälsena Pirita kloostri jumalateenistuste tarbeks, Tõnu Kaljuste tellimusel sündinud kontsertversiooni koorile, orelile ja sümfooniaorkestrile esitati aga 2009. aasta Kreegi päevadel Haapsalu Toomkirikus.

Helilooja sõnul on „Pirita missa“ kirjutamise üks peamisi lähtekohti vabalt voolav sõna. „Eestikeelse tekstiversiooni koos julgustusega sellesse loovalt suhtuda sain Pirita kloostri vaimulikult Vello Salolt. Tema innustusel kirjutatud „Pirita missast“ sai alguse mahukam eestikeelse missamuusika projekt, mille kallal olen töötanud tänaseni ja ainest jätkuks enamakski kui elupäevi loota“, selgitab Kõlar.

Plaadi väljaandmise põhjuseks toob EFK juht Esper Linnamägi publiku nõudlust kvaliteetse jõulumuusika järele. „Kuigi meie plaadiriiul on üsna pikk, on siin jäänud siiski väike tühimik, mille loodame nüüd kuhjaga tasuda – salvestasime just Eesti publikule mõeldes kõik lood eesti keeles, “ lisab Linnamägi. Näiteks kõlavad plaadil eesti keeles sellised armastatud jõululaulud, nagu „Oh kuusepuu“, „Üks roosike on tõusnud“, „Jõulukellad“ jpm.

Oma 39 tegevusaasta jooksul on EFK teinud üle 70 salvestise, mis on välja antud koostöös paljude mainekate rahvusvaheliste plaadifirmadega – ECM, Harmonia Mundi, Virgin Classics, Carus, Ondine, BIS jt. Kammerkoori plaadid on läbi aastakümnete püsinud stabiilselt kõrgtasemel, mida näitavad paljud auhinnad – kaks Grammyt, Gramophone’i auhind, 15 Grammy-nominatsiooni, kolm Diapason d’Or’i jpm. EFK, TKO ja Tõnu Kaljuste ühiselt salvestatud album Arvo Pärt „Adam’s Lament“ (ECM) pälvis 2014. aastal Grammy auhinna.

CD-plaat on müügil EFK kodulehel, Coopi, Apollo ning Rahva Raamatu kauplusekettides ja e-poodides üle Eesti.
Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestrit Tõnu Kaljuste juhatusel saab aga lähiajal elavas ettekandes kuulda sama kavaga 12. detsembril Tallinna Jaani kirikus.