Loomulikult tekitavad säärased olud nn pandeemiaväsimust, aga üks asi, mis aitab selle paisumist vältida, on just nimelt ootuste juhtimine – hoidumine illusioonist, et varsti-varsti annab koroonajama järele. Ja teiseks – kohanemine, olemasolevatest oludest parima võtmine.

Varem on ikka kurdetud, et jõulud on muutunud liiga kommertslikuks. Tänavu on hea võimalus pidada jõule vaimsemalt ja vaiksemalt.

Meid ei ole ju jõuludeks päris puuri pandud, jõule ära keelatud. Oma pereringis saab jõule ja aastavahetust rahumeeli tähistada, ettevaatlik olles veidi külalisigi kutsuda. Ainult suuremaid rahvakogunemisi ei tasu korraldada ja neil osaleda. Eelmistel aastatel on jõulude eel ikka kurdetud, et need pühad on muutunud liiga kommertslikuks. Tarbimispeoks. Tänavu on ideaalne võimalus pidada jõule vaimsemalt ja vaiksemalt, kaubandusliku tingeltangelita, joomise-söömisega liialdamata.

Miks mitte võtta tänavu tuld varemgi propageeritud ideest teha kingituste asemel hoopis heategevuslikele asutustele annetusi? Kuna raha tarbimisse – eriti reisimisse – suunamine on praegusel ajal raskendatud, on olemas suured eeldused heategevuslike rekordite tegemiseks. Teeme ära!

Toetamist vajaks praegu ka hotelli-, restorani- ja meelelahutussektor. Tavalisel viisil ehk vahetult tarbides on nende toetamise võimalus praegu piiratud, aga kes otsib, leiab ka kaudsemaid viise – toidu koju tellimine, suvel kasutamiseks kinkekaartide ostmine jmt.

Kutsume üles pidama tänavusi jõule ka „rahulike” pühadega tavaliselt kaasas käiva perevägivalla laineta. Eesseisvaid puhkepäevi ei pea ju mööda saatma kodus hulganisti alkoholi manustades. See lõpeb pahatihti raske tüliga. Isegi koroonapiirangute ajal on paremaid alternatiive.