Ei saa eitada, et esimestena vaktsineeritavad on mõneti katsejänese rollis, kuigi vaktsiini ohutust ja tõhusust on kontrollitud. Potentsiaalne kasu on siiski kaugelt suurem kui võimalikud riskid. Vaktsineerimine on võimas haiguste vastane vahend. Näiteks leetritesse haigestus Eestis enne vaktsineerimise alustamist üle 22 000 inimese aastas, aga viimastel aastatel on olnud kõigest üksikuid haigusjuhtumeid. Lastehalvatusse haigestus enne vaktsineerimise alustamist ligi tuhat last aastas, aga nüüdseks on tänu vaktsineerimisele haigus Eestist kadunud.

Pole liialdus öelda, et vaktsineerimine on ainus järele jäänud lootus pandeemia 2021. aastal maha suruda.

Koroona vastu vaktsineerimine on eriline oma mastaapsuse poolest. Näiteks gripi vastu vaktsineeriti Eestis 2019. aastal kokku 134 000 inimest, aga koroona korral on ainuüksi esimese prioriteedi vaktsineeritavaid kokku üle 300 000. Küllap sujub meditsiinitöötajate vaktsineerimine hästi, sest neid on vähe ja nad on teadlikud inimesed. Edaspidise kohta ei saa sama kindel olla. Vaja on hoolikalt läbi mõeldud vaktsineerimiskava. Protsessi komplitseerib see, et nii praegust ainsat kasutusloaga BioNTechi/Pfizeri vaktsiini kui ka luba ootavat Moderna vaktsiini tuleb immuunsuse saavutamiseks süstida kaks korda.

Vaktsineerimise õnnestumine eeldab lõviosa Eesti inimeste mõistlikku käitumist, nagu koroonakriisi ajal üldiselt ongi üles näidatud. Ent näiteks üks riigikogu koalitsioonipoliitik lõi juba laupäeval sotsiaalmeedias lahti vaktsiinivastase jutu ja vaevalt jääb ta ainsaks sääraste vaadete kuulutajaks. Karjaimmuunsuseks piisava vaktsineerituse saavutamist võib segama hakata ka koroonaviiruse hooajaline iseloom. Kuna tavainimesteni jõuab järjekord alles kevadel-suvel, kui viirus ilmselt ise hooajaliselt taandub, võib sel ajal väheneda huvi end vaktsineerida.

Sellel ei või juhtuda lasta. Tänavu on koroonapandeemia maha surumiseks juba proovitud kõike peale vaktsiini – tulemusetult. Pole liialdus öelda, et vaktsineerimine on ainus järele jäänud lootus pandeemia 2021. aastal maha suruda.