Viis, kuidas parlamendi enamus üritab opositsiooni obstruktsiooni nurjata, ei tähenda muud kui parlamendi rolli teadlikku piiramist. Eelnõu takistamiseks tehtud küsimuste rühmitamine, mida paneb ette põhiseaduskomisjoni esimees Anti Poolamets, läheb ilmselt vastuollu riigikogu töö- ja kodukorra seadusega. Nimetatud seadus peab tagama just selle, et ka vähemusel oleks õigus oma häält kuuldavale tuua, mitte vaikides alistuda.

Obstruktsioon on lubatud vahend ja varem ööistungite kujul korduvalt läbi proovitud. Kui miski on fundamentaalselt nii vastumeelne kui praegu kavandatav tarbetu referendum, peab saama selle vastu küünte ja hammastega võidelda.

Kuid vastasseis ei tohi ulatuda blokeerimiseni. Ka koalitsioonile peab jääma võimalus oma poliitikat vastasleeri eirates ellu viia. Muidugi juhul, kui teema on tõesti nii eluliselt oluline, et kompromisse ei saa otsida.

Praegu saame ilmselt tulemuseks pretsedendi, mis ühel või teisel moel piirab opositsiooni tegutsemisruumi. Ja üks referendum on morsipidu selle kõrval, milleks mõni järgmine valitsus võib lühema keti otsa aheldatud parlamenti ära kasutada.

Ent kellele peakski parlament toetuma, kui Toompea lossi seinte vahelt tuleb panuste tõstmise hasardis täiesti ogaraid signaale? Mis organiga mõtlesid reformierakondlased, kes lasksid läbi mõtte korraldada rahvaküsitlus, mis pakub aruteluküsimuseks Venemaaga liitumist? Või millega sotsid, kes tahaksid küsida Eesti Euroopa Liitu kuulumise kohta? Kas Brexitiga juhtunu polnud piisav hoiatus? Kahtlen, et teie valijad need meetodid heaks kiidavad, pigem pööravad nad teile pettunult selja.

Ega valitsusliit pole parem. Peaminister Jüri Ratas, kellelt harva ühiskonna lõhestamise kohta selget sõnavõttu kätte saab, leidis opositsiooni fopaad hukka mõistes äkki üles ammu kaduma läinud selgroo.

Riigikogu praegune koosseis hakkab nii sisult kui ka vormilt muutuma demokraatia karikatuuriks. Vastutustundlikud poliitikud, kui neil mängimisest aega üle jääb, mõtleksid sellises olukorras, kas ehk poleks aeg lasta parlament erakorraliselt ümber valida.