Šveitslasest peatreeneri Häberli debüütmängus sai näha kaht erinevat taktikat, mida Eesti meeskond tulevastes mängudes kasutama hakkab. Avapoolaega alustati viiese kaitseliiniga. Teisel poolajal muutis Häberli kaitseliini neljameheliseks. „Esimene mäng on alati keeruline nii mängijate kui ka treenerite jaoks. Avapoolajal mängisime hästi,” kiitis peatreener, tuues eraldi esile vastaste poolel näidatud pressingu. „Teine poolaeg enam nii hea polnud. Vahetasime formatsiooni, kui tegime neljase kaitseliini. Tegu oli siiski treeningmänguga ja päeva lõpuks olen rahul.”

„Peame suutma tegutseda kolme või viie kaitsjaga. Meil on head keskkaitsjad, märtsis tuleb juurde ka mängijaid, keda praegu polnud. Peame oskama mängida mõlema süsteemiga, et suudaksime vastasega kohaneda,” sõnas Eesti koondise uus peatreener. „Mõistagi on märtsis osa mängijaid teised, aga olen saanud 19 väljakumängijast ja kolmest väravavahist ettekujutuse.”

Tagasilöök enne mängu

Algkoosseisus ei olnud eestlastel platsil ühtegi äärekaitsjat. Häberli sõnul polnud seda siiski planeeritud. „Michael Lilanderil oli eilsel treeningul väike probleem ja me ei hakanud temaga riskima. Ühel äärel oleks tavaolukorras ikkagi äärekaitsja olnud.”

Treeninglaagri mõte oli valmistuda märtsikuisteks MM-valikmängudeks Tšehhi ja Valgevenega. „Minu jaoks olid ühised treeningud väga olulised. Märtsis kohtume esmaspäeval ja juba pühapäeval mängime. Tahtsin muuta süsteemi,” sõnas Häberli. Ta lisas, et eesmärk oligi katsetada erinevaid taktikaid. „Peame olema võimelised tegutsema kolme keskkaitsjaga, aga samas võitma ka palle vastaste värava lähistel, nagu avapoolajal nägime.”

Esimesel poolajal oli eestlaste mängupilt parem. Häberli hoolealused alustasid kohtumist teravamalt ja lõid rohkem võimalusi. Mängu edenedes elas aga Ferencváros rohkem mängu sisse. Teine poolaeg kuulus juba suuresti Ungari klubile. Peale löödud värava oli neil kasutada ka penalti, mille Matvei Igonen siiski tõrjus „Esimene poolaeg tundus elavam, aga see võiski olla just sellest, et füüsiline värskus oli parem. Teisel poolajal vahetuste ja pausidega rütm kadus,” sõnas Konstantin Vassiljev. „Üldkokkuvõttes sai treener siiski siinsetest mängijatest pildi ette ja kindlasti on tal märtsis lihtsam nendega, kes siin juba kohal olid.”

„Laager läks väga hästi, heades tingimustes oli võimalik tööd teha. Saime tutvuda uue peatreeneriga ja tema ideedega, et kuidas peaks asi välja nägema,” jäi poolkaitsja treeninglaagriga rahule. „Mängu ajal saime võimaluse proovida tema ideid, mõnede asjadega saime hakkama. Kui mäng edasi läks, siis füüsilist väsimust oli tunda. Meeskonnad olid ikkagi erinevas füüsilises konditsioonis.” Nimelt on Ungaris kõrgliiga hooaeg talvepuhkusel ja mängud jätkuvad peagi. Ent eamiku Hispaanias viibinud eestlaste jaoks algab hooaeg alles märtsi alguses.

„Põhiliselt olidki need taktikalised formatsioonid, millega hakkame mängima,” kirjeldas Vassiljev ideid, mida Häberli mängijatele tutvustas. „Kuidas üleliikumised kaitsefaasist ründesse peavad toimima – sellised asjad oli vaja selgeks teha. Need viis treeningpäeva tulid kasuks. Kindlasti peame asju veel lihvima, aga täna oli juba näha, kuidas see peab välja nägema. Kõige lihtsam ideede vastu võtmine polnud, aga vaikselt läks iga päevaga paremaks. Ütleme nii, et üldine pilt näitas, et ideed on jõudnud mängijateni. Kõik peavad valmis olema täitma neid ülesandeid, mida treener nõuab, ja andma endast parima ning tegema kõik selleks, et mänge võita.”

Vassiljev ei soovinud veel öelda, mille poolest Häberli oma eelkäijatest erineb. „Ma arvan, et selliseid järeldusi on raske teha. See oli esimene tutvustus mängijate ja treenerite tiimi vahel, kõik vajab aega. Pigem jäi rutiin samaks. Jalgpalli- ja soojendusharjutused on ehk erinevad, aga need polnud sellised, mis võiksid häirida. Treenerite tiim saab aru, et koondiseelu kardinaalselt muuta võib ühest küljest olla raske ja tegelikult ka ohtlik,” tõdes Vassiljev.

Kas loetud artikkel vastas Teie ootustele?
Ei ole üldse rahul Olen väga rahul