Kui siiani on Eestis olnud häda, et valijatega kohtumiseks sõidetakse taksoga ümber ekvaatori ning tõmmatakse bensiinijaam kuluhüvitiste eest tilgatuks, siis Poolametsa kohtumisele valijatega Delfi kommentaariumis kuulus 0 eurot maksumaksja raha.

Esmaspäev, 25. jaanuar

Nädalavahetuse peateemaks oli üle mitme aasta Venemaal toimuv. Vastusena opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi arreteerimisele, avaldasid Navalnõi kaastöötajad skandaalse uurimuse Putini Gelendžiki lossist, mille hinnaks kujunes 1,5 miljardit dollarit ja kus Putin saab lõõgastuda stripibaaris, akvadiskoteegis, mudaravilas, kasiinos või mängides jäähokit täismõõdus areenil.

Selle peale toimusid 23. jaanuaril Venemaal 30 linnas sanktsioneerimata meeleavaldused. Navalnõiga Eesti Päevalehel loomulikult praegu suhelda ei õnnestu, kuid esmaspäevastel arvamuskülgedel ilmus intervjuu Navalnõi staapide juhi Leonid Volkoviga, kes soovitas Eesti valitsusel pea liiva alt välja tõmmata ja asuda arestima Putini-Venemaa ametnike varasid Eestis (Navalnõi staabi juht: millal te ometi hakkate Venemaalt Eestisse varjule kanditud raha arestima?). Kommentaarium oli Volkoviga päri, arvamused läksid lahku igihaljastes küsimustes „kes on süüdi?” ja „mida teha?”.

Aet Süvariik
„Volkovil on õigus, kuid ega ei muutunud peale Krimmi midagi ja ei muutu ka edaspidi. Viimase 10-15 aastaga on Eestis aset leidnud massiivne vene kapitali sissetung. Jah, leitud on mingid tankistid, kelle nimedele aktiivid registreerida, kuid samas on ju ka lollile selge, kust need vahendid tulevad. Venemaal on 145 miljonit elanikku, 120 miljonil neist on sissetulekud seotud riigiga, keskmise suurusega äri pole, suur äri on kas riigi käes või ajavad seda need, kes võimuga tihedalt seotud. Ei ole nii, et Venemaalt tuleb suvaline Fedja ja hakkab vanalinna kinnisvara või kinosid kokku ostma või transiidiäri ajama. Loomulikult on see ju lihtsalt Venemaalt pihtapandu legaliseerimine. Ja meie riik vaatas sellele läbi sõrmede nii Ansipi, Rõivase, Ratase kui ka Helmete ajal. Ning vaatab ka tulevikus, rääkigu Navalnõi ja Volkov, mida tahavad.”

nohh
„Reaalsus on see, et Sobjanin on rohkem nagu Moskva kultuuriminister; reaalne meer on Liksutov oma rahadega, see siis koordineerib ühtlasi ka riigi rahasid.”

Raido
„Kui ilma naljata,siis- ega kõik Vene raha ei ole a priori kriminaalne. See Liksutovi naine ajas äriga raha kokku ammu enne kui ta mees Moskva abilinnapeaks sai. Et ta vara Eestis arestida,tuleks esmalt tõestada selle ebaseaduslik päritolu. Mina küll sellist tõestust pole näinud. Kui Navalnõi tiimil on tõestus,pöördugu sellega prokuratuuri.”

Teisipäev, 26. jaanuar

Eelmise aasta sügisest on Delfi kommentaariumis kaasa löönud kutsutud ekspertkommentaatorid. Nii on kommenteerijatega koroonaviirusest mõtteid vahetanud näiteks perearst Karmen Joller ning Estonia hukust tehtud filmi kohta mereajakirjanik Madli Vitismann. Sel teisipäeval lõi kommentaariumis kaasa EKRE liige, riigikogulane Anti Poolamets, kes kommenteerijatega kiiresti ühise keele leidis. Edaspidi tulekski näiteks riigikogulaste kohtumised valijatega korraldada Delfi kommentaariumis. Nõnda oleks palju pahandust kuluhüvitiste ja tšekkide esitamisega olemata.

E.
„Hr. Poolamets kui teil seal mõni avalik varas saalis sussi lohistab võiks vähemalt Autorollo hüüda!
Täna te magasite selle suuurepärase võimaluse igal juhul maha.
Teravat taipu, huumorimeelt ja leppimatust kelmide, reeturite ja varastega!”

Anti Poolamets
„@E. Hea kommentaator! Reformierakond ja sotsiaaldemokraadid kasutasid Riigikogu saalis taunitavaid meetodeid - paugutit ja plakateid. Vabariigi President kasutas Vabariigi Valitsuse ametisse nimetamise ajal loosungiga pusa, nagu tänavaprotestijad. Obstruktsioonimeetodina kasutati tuhandeid Riigikogu mainet kahjustavaid rumalaid ja põhiseadusvastaseid nn "muudatusettepanekuid". Usun, et selline vahendeid mitte valinud käitumine Riigikogu saalis on mõneks ajaks lõppenud. Kuigi sotsiaaldemokraadid on opositsioonis, näitab nende ülevoolav kiitus uuele valitsusele, et seda valitsust nad oma lati alt läbi jooksnud meetoditega ei ründa. Nägin Jevgeni Ossinovskit loosungiga pusaga, millele oli kirjutatud "Hüvariik". Küllap väljendas ta sellega sügavat rahulolu prokuratuuri poolt täpselt valitud korruptsioonikahtuste avalikustamise ajastusele, mis nurjas abielu rahvahääletuse. Paljudes Euroopa parlamentides on plakatid, loosungitega riietusesemed ja muud ebatavalised meeleavaldamise viisid keelatud. Näiteks on Norra, Soome ja Saksamaa, Prantsusmaa, Ungari ja Ühendkuningriigi parlamendis keelatud kanda sümbolite ja sõnumitega, parlamendi väärikusega vastuollu minevaid rõivaid, samuti on keelatud loosungite ja plakatite kasutamine. Nagu näha, ei ole paljud saadikud suutnud lihtsalt headest kommetest kinni pidada. Loodan, et tänavale sobivaid meeleavaldamise viise Riigikogus rohkem ei kasutata. Poliitiliseks tegevuseks on Riigikogus olemas väärikad võimalused, mida EKRE kavatseb opositsioonis olles aktiivselt kasutada.”

Anti Poolamets
„On olemas obstruktsiooniviise, mida oleme pidanud kõlbulikuks nt ööistungite pidamine, et rõhutada opositsiooni seisukohti. 50 000 muudatusettepanekut sotsiaaldemokraatide moodi või Riigikogu väärikust alandavate muudatusettepanekute kuhjad nende hulka ei kuulu. Ka Mart Helme on rõhutanud, et tuleb käituda teisiti kui Reformierakond. Kaja Kallas ei näinud eile Riigikogu ees esinedes jätkuvalt mingit probleemi selles, et nende erakonna liikmed soovisid panna rahvahääletusele Eesti ühinemist Venemaaga.”

vahelehõige
„@Anti Poolamets //*Mart Helme on rõhutanud, et tuleb käituda teisiti kui Reformierakond*//
Seda on ta ise pidevalt teinud. Teda on isegi "Teistmoodi Käitumise" eest tordiga premeeritud...
Kui aga tõsiselt, siis EKRE ainus "voorus" valijate silmis on see, et te tegutsete Martini õpetuse kohaselt: "Provotseerida, eskaleerida, improviseerida ning mitte kunagi vabandada"...
Mis jääks küll EKRE-st järele, kui te sellest loobute ning hakkate "kartelliparteide" moodi käituma ??? ...”

Estoniast
„Kas on kuidagi võimalik teha nii, et Estonia hukkumise asjaolude avalikustamine ei vajuks unarusse. EKRE näis olevat ainuke erakond, kes edasise uurimise vastu huvi üles näitas ja mingitki survet avaldas. Hoidke sellel teemal pilk peal. Veealuseid filmimise võib teha ja kõik need augud laeva keres üles leida, sealhulgas ka selle mis ilmselt saatuslikuks sai. Veelgi tähtsam on aga salastatud dokumentidelt keelu mahavõtmise saavutamine ja tõe avaldamine, sest antud seisuga on ikkagi toime pandud kuritegu eesti ja rootsi rahva suhtes ning selle uurimist on takistatud. Kehtestati hauarahu, mis siis et mitmete riikide militaartuukrid olid laeva juba läbi puistanud ning Rockwater esialgset olukorda filminud. Need fimid aga ei ole täielikus ulatuses mitte kunagi avalikuks saanud. Kriminaalasi lõpetati - olgugi et hukkus pea 1000 inimest, võibolla ka rohkem, sest me ei tea kui palju oli peal nn pagulasi. Isegi autode arvu ei suudetud üheselt kinnitada. Paluks jutuajamisele kutsuda tolleaegsed peaministrid, Eesti sõjaväe, kaitseliidu, piirivalve ja luurejuhid, omaaegse Eesti merelaevanduse juhtkond, Estline juhatus ning esitada muuhulgas kaks lihtsalt küsimust: mis kell sai Rootsi peaminister teada, et laev upub, mis kell Eesti oma, mis oli selle teate sisu ja kellelt see tuli ning mis oli paari eelneva tunni jooksul toimunud raadiokõneluste sisu Estonia ja Tallinna vahel; miks muutis Estonia kurssi ebatavalises suunas ning miks ei saanud appi tulla reisilaev Balanga Queen, mis oli teel Tallinna. Ning kus siiski viibis kadunud kindral Einseln koos oma kuulsa telefoniga (mis olevat autojuhi kätte jäetud:))? Kes mõtles välja muinasjutu visiirist, mis ära kukkus nii et keegi ei märganud ning laev muudkui jätkas teekonda.”

Anti Poolamets
„Jagan Teie muret. Murelikkusele andis alust septembris toimunud Jüri Ratase ja Urmas Reinsalu äkkvisiit eralennukiga Soome ja Rootsi, mis oli seotud Estonia laevakatastroofist rääkiva uue dokumentaalsarjaga. EKRE ministrid kuulsid sellest alles pärast visiidi toimumist ning seetõttu toimusid valitsuses pingelised jutuajamised. Reformierakonnast on Marko Mihkelson avaldanud korduvalt muret Eesti-Rootsi suhete halvenemise pärast, kui Rootsile seoses Estonia uurimisega etteheiteid tehakse. Esitasin 28.09 Riigikogus EKRE fraktsiooni seisukoha, milles rõhutasin, et isegi 26 aastat pärast Estonia katastroofi on piisavalt palju osapooli, kes võivad soovida tõe väljaselgitamist takistada. Seepärast on kõige olulisem tagada uue uurimise erapooletus ja usaldusväärsus. Estonia uurimise taganttõukamiseks asutasime Estonia laevahuku uurimise toetusrühma, mille koosolekule kutsusime ka riigisekretär Taimar Peterkopi ning kunagise uurimiskomisjoni juhi Margus Kurmi. Selgus, et uurimine pole kuhugi liikunud ning oodatakse üksnes Rootsi järgmisi samme. Vaadake nimetatud koosolekut Uutest Uudistest. Loodan, et Eesti ei tegutse Rootsi taktikepi all, vaid ilmutab uurimisel iseseisvust. Margus Kurm tõdes Riigikogus Estonia huku, kui olulise riikliku tähtsusega küsimuse arutamisel: "Ma tõepoolest arvan, et Estonia uputas sündmus, mida Rootsi valitsusringkonnad on riigi julgeoleku kaitsmise ettekäändel otsustanud varjata. Mis see sündmus on, ma ei tea. Aga see peab olema seotud Rootsi kaitsejõudude ja/või eriteenistuse tegevusega. Ainult kaitsejõudude ja eriteenistuste mõjuvõim, sealhulgas mõjuvõim poliitikute üle, saab minu arvates selgitada Rootsi valitsuse tegevust hukule järgnenud 26 aasta jooksul. Minu hinnangul on see tegevus olnud irratsionaalne ja tundetu.”

Kolmapäev, 27. jaanuar

Tegelikult oli kohe alguses selge, et kui hakatakse jagama defitsiitset kaupa, nagu koroonavaktsiin, siis ei saa see mööduda ilma kuritarvitusteta ning leidub inimesi, kes kasutavad kas oma positsiooni või tutvusi, et teistest mööda tormata. Kolmapäeval ilmus veebis ning järgmisel päeval paberlehes Kärt Anvelti lugu „Järjekordne eliitvaktsineeritu: sotsiaalministeeriumi kantsler”, mis pole küll esimene ega viimane, aga oli senistest piinlikum, sest teistest otsustas mööda trügida sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske. Kommentaariumis selline tegevus heakskiitu ei leidnud.

Urru Varroauk
„Siin pole muud lahendust, kui see, et kas kantsler Priske taandub ise ametist või vabastatakse ta ametist minister Kiige poolt. Tõepoolest ei ole see ministrile mugav, kuna Eesti riigis juhib reaalsuses ministeeriumi kantsler mitte minister, aga pole teist lahendust: Priske peab lahkuma ja talle tuleb asendus leida.”

Vahur
„Kui see pole mõjuvõimuga kauplemine ja korruptsioon siis mis see on? Kindlasti oli see tugevaim osa Kiige vaktsineerimisplaanist?”

John
„Võrdse kohtlemise printsiipi järgides on ainult üks lahendus - lahti lasta! Siin pole isegi midagi arutada.”

Neljapäev, 28. jaanuar

Kui korraks juba tundus, et kuhugi madalamale pole vaktsiiniga sahkerdamisel langeda, siis neljapäevane päev tõi selles osas uut teadmist, kui uurival ajakirjanikul Holger Roonemaal ja fotograaf Andres Puttingul õnnestus vahele võtta Ahtmes asuva Ida-Viru Haigla arst dr Iljina, kes otsustas head meelt teha naaberriigi Venemaa kõrgeimale esindajale regioonis, peakonsul Juri Gribkovile (vt. Teolt tabatud: kõrge Vene diplomaat sai salaja juba teise COVID-i vaktsiini. Haigla alustas siseuurimist). Gribkov oli Pfizeri toodanguga rahul, dr Iljina salgas, haigla juhatus tegi üllatunud näo ja kommenteerijad mõistsid kogu asja hukka.

an2
„Kuidas saab võõrriigi kodanik olla vaktsineeritud eelisjärjekorras? Tõenäoliselt veel tasuta ka.”

Reemus
„Proovi siis aru saada, kumb see nüüd siis on, kas korruptsioon või osav katse vene propagandat lääne vaktsiinide suunal põhja lasta...”

rnen
„Ajakirjaniku poolt väga hea töö, kiidan ja jõudu edasiseks! Tänu sellele tööle saavad igasugu lupardid avalikkuse ette toodud!”

inx
„Tülgastavad on sellised teated.
Algul Rakvere, siis Valga, nüüd see.......
Kas tõepoolest ei suuda Eesti Vabariigis riigiametnikud ja minsteeriumid tagada elementaarset vaktsineerimist ja selle üle kontrolli!!!
Kõik selliste haiglate peaarstid koos asjaomaste tegelastega tuleb kogu aeg päeva pealt lahti lasta ja võtta kontroll vaktsineerimise üle enda kätte.
Ajuvaba!!!”

Reede, 29. jaanuar

Nädala põhilise teema võttis kokku Eesti Päevalehe juhtkiri „Häbiväärsed eliitvaktsineerimised”, mille pealkiri ütleb juba kõik. Selles rõhutati nii „omade” aitamise ebamoraalsust kui ka vastuolu seadusetähega. Nagu traditsiooniliseks saanud, siis olid kommenteerijad selles küsimuses toimetusega üksmeelsed.

otsustajate otsustusvõime peab olema tagatud
„Põhiseaduslike institutsioonide tippotsustajad peavad olema teises ringis vaktsineeritud kohe eesliini meditsiinitöötajate järel. Riigikogu ja valitsuse liikmed, riigikohtunikud, jne. Ehk ka kantslerid. Poliitikud ja tippametnikud meile ei meeldi enamasti, aga on ülimalt oluline, et Eesti Vabariigi põhiseaduslikud institutsioonid saaks võimalikult hästi toimida igasuguse kriisi tingimustes. Kui nad ise selle üle otsustaksid, siis see tunduks omakasupüüdlikuna. Riigi kodanike huvides on, et riigi juhtorganid oleks 24/7 töövõimelised, eriti kriisiolukorras. Pole oluline, et need inimesed ei pruugi meile meeldida.”

Eedu
„Kui paks nahk on ikka ministeeriumi kantsler Priskel, et peale seda nagu "õige mees" jätkata. Kui tõsiselt võetav ja austust vääriv saab olla selline juht edaspidi oma alluvate, kolleegide, meedikute ja lihtsalt riskigruppi kuuluvat eesti inimeste jaoks.”

lugeja
„Müüjatel, bussijuhtidel, õpetajatel ja paljudel teiste alade töötajatel on nakatumisoht kordades suurem kui tippjuhtide ja poliitikutel,aga vaktsineerimisjärjekorras viimased.”