Keegi ei võida sellest, kui targad inimesed ei julge enam koroona kohta sõna võtta. Ega sellest, kui senisest palju rohkemate avaliku elu tegelaste turvalisust peab erijõududega turvama hakkama.

Keegi ei võida, kui targad inimesed ei julge koroona kohta sõna võtta. Ei taandu sellest koroona ega koroonaväsimus.

Eesti on pikalt olnud eriline maa selle poolest, et riigijuhid ja teised avaliku elu tegelased saavad siin vabalt ja kartmatult rahva seas ringi liikuda. Samuti on Eestis koroona ajal hoitud küllaltki head tasakaalu nende vahel, kes tahaksid rohkem vabadust, ja nende vahel, kes tahaksid rohkem piiramist. Sealjuures on Eestis suudetud vältida tervishoiusüsteemi ülekoormust, mis mujal on suure suremuse üks peapõhjusi.

Hoidkem mõlemat väärtust. Saagem aru, et pandeemiat ei saa nupulevajutusega seisata. Saagem aru ka sellest, et üliandekatelgi ekspertidel pole üheseid ja lõplikke vastuseid koroonaga seotud küsimustele, mis inimesi praegu vaevavad. Seda on palju tahta, kui isegi ammu tuntud gripi asjus pole kõik selge.

Samal ajal tuleb kriisijuhtidel arvestada sellega, et koroonakriisi kõneisikute vaenamise taga on inimeste koroonaväsimus, mille tõttu osas riikides minnakse arusaamatult karmide piirangute vastu isegi tänavatele mässama. Mida rohkem on koroonaväsimust, seda läbimõeldumad ja selgemalt põhjendatud peavad olema meie teadusnõukogu ja valitsuse edasised soovitused ja korraldused.