Eesti Kirjastuste Liidu juhatusse kuuluv EKSA kirjastuse juht Toomas Väljataga tõdeb, et kirjastajatel on käes rasked ajad.

„Kirjastajal on praegu samad mured, mis kõigil teistel kauplejatel. Praegu tõmbavad kirjastajad hoogu maha, kuna müük kahaneb ja võimalust tavapärases rütmis tegutseda pole. Mõned projektid tuleb seisma panna, mõned tuleb teise pilguga üle vaadata.”

Kui eestlaste sissetulekud saavad kriisis tugeva löögi, siis viib see langusse ka raamatumüügi, ütleb EKSA kirjastuse juht Toomas Väljataga.

Väljataga ütleb, et 2020. aasta märtsis, kui terve Eesti pandi lukku, ootasid kirjastajad kõige halvemat, kuid kõigi üllatuseks saadi raskete aegadega hakkama.

„Kui võrrelda eelmise aasta eriolukorraga, siis möödunud aastal oli alguses väga suur ehmatus. Kuid tegelikkuses polnud tagasilöök raamatute müügis nii suur, kui kardeti. Inimesed ostsid raamatuid e-poest ning peale selle töötasid mõned üksikud poed: Draamateatri vastas Rahva Raamat, Puänt ja mujal Eestis väikesed raamatupoed. Kaks kuud müüki e-poe kaudu kardetud pauku ei toonud, sest lugemine osutus karantiini ajal, kui inimesed liikuda ei saanud, päris populaarseks tegevuseks.”

Kordusetendus, mille lõpp pole teada


Millised on kirjastajate ootused praegu, aasta hiljem? „Praegune tundub olevat kordusetendus, kuid selle vahega, et nüüd on ka väikesed poed kinni. Raske on öelda, millega see lõpeb. Võib-olla läheb nagu möödunud aastal, et kardeti hullemat, kuid kõva pauku ei tulnud. Teine võimalus on see, et sel aastal tuleb suurem tagasilöök.”

Kirjastused saavad hakkama. Kuid keerulisem küsimus on, kas poed jäävad ellu.

Kirjastajatel, nagu ka teistel ettevõtjatel, on valusalt meeles veel 2008. aasta kriis. Väljataga lausub, et kui eestlaste sissetulekud saavad kriisis tugeva löögi, siis viib see langusse ka raamatumüügi. „Raamat pole esmatarbekaup ja kui majanduslik olukord kukub alla teatud kriitilist piiri, siis saavad kirjastused tugevalt pihta. Nagu juhtus 2008. aastal - siis oli kaks aastat kõva langust, millest taastumine võttis veel oma seitse aastat, kuni jõuti kriisieelsete näitajateni.”

Väljataga juhitav EKSA kirjastus ei ole pidanud seni kedagi koondama. Ent Väljataga lisab, et tuleb säilitada kaine mõistus. „Meil on väike kirjastus, kedagi koondama pole pidanud. Eelmisel aastal saime ka riigilt toetust, kuna käibe langus oli nii suur, et kvalifitseerusime toetusmeetme jaoks. Midagi tegemata pole jäänud, kuid ülearu uljas ei saa praegu olla.”

Audioraamatud andsid näitlejatele tööd


Väljataga ütleb, et kriisi alguses ühe pääseteena välja pakutud eesti näitlejate sisseloetud audioraamatud on toredad, ent ei ole ennast äriliselt õigustanud.

„Möödunud aastal arvati, et päästavad audioraamatud. Iseenesest oli see armas ja näitlejad said tööd. Kuid see kõik ei asenda paberraamatute tegemist ja selle kaudu tulevaid käibeid. Meil moodustab e-müük umbes neli protsenti ja audioraamatute müük üks-kaks protsenti kirjastuse käibest. See kõik on tore, aga need ei muuda üldist pilti.”

Kirjastuse Argo asutaja Andres Adamson räägib, et ajad on rasked, kuid kirjastajad peavad selle lihtsalt ära kannatama.

Andres Adamson

„Kindlasti mõjutab negatiivselt, sest käive ja kasumid vähenevad. Kui kellelgi kasumit üldse ongi... Arvan, et kõik Eesti kirjastajad on nõus sellega, et mida rutem me need piirangud ära kannatame, seda parem kõigile. Ma ei hakka praegu juukseid katkuma ja väitma, et kõik on kole ja meile peaks peale maksma, vaja on lihtsalt ära kannatada.”

Adamson lisab, et praegusel hetkel on põhiline küsimus, mis hakkab saama raamatute jae- ja hulgimüüjatest. „Praegune olukord on raamatukaupluste jaoks väga raske. Kirjastused saavad hakkama. Kuid keerulisem küsimus on, kas poed jäävad ellu.”

E-poeta oleks halvasti


Hiljuti aasta raamatusõbraks tunnistatud raamatupoe Puänt pidaja Triinu Kööba tunnistab, et raamatute müüjatele on ajad rasked, kuid samas leiab ta, et tegemist pole lootusetu situatsiooniga.
Puänt on küll kinni, kuid kauplusel hoiab hinge sees e-pood.

„Kõik meenutab eelmist aastat. Kuidas me selle üle elame? Raske ennustada. Tuleb rõhk panna e-poele ja otsida muid viise tegutsemiseks. Seni on e-pood ennast hästi näidanud. Ma ei taha mõelda, mis oleks, kui meil poleks e-poodi.”

Raamatukaupluste keti Rahva Raamat juhatuse esimeest Viljar Otsa võtab küsimus raamatumüüjate olukorrast ohkama.

Olukord ei ole kiita, ohkab Rahva Raamatu juhatuse esimees Viljar Ots.

„See, mis praegu toimub, on läbi aegade üks keerulisemaid perioode. Olukord on raske, sest märtsis me toetustele ei kvalifitseeru.”

Kas e-kaubandusest saab Eesti raamatupoodide päästja? Ots nii ei arva. „E-pood kindlasti ei kompenseeri seda, et kõik kauplused peavad kuu või kauem kinni olema.”

Kas loetud artikkel vastas Teie ootustele?
Ei ole üldse rahul Olen väga rahul