Muuseumi juhataja Kristi Paatsi sõnul sai Kalamaja muuseum alguse 2018. aasta kevadel, kui selgus, et muuseumikülastajad soovivad kuulda Tallinna vanima eeslinna lugusid ja vajavad kogukonna kokkusaamispaika. „Korraldasime mitmeid kohtumisõhtuid Kalamaja praeguste ja endiste elanikega, mille põhjal sündis muuseumi kontseptsioon. Kümned kalamajakad on osalenud püsinäituse valmimisel, annetades esemeid ning jagades oma mälestusi eluolust Kalamaja asumis,” ütles Paatsi.

Muuseumi püsinäitus „Küla keset linna. Lugusid Kalamajast“ kõneleb kohalikust elust kuue Kalamajale iseloomuliku koondkuju kaudu: Kalamaja mees, naine, laps, esivanem, elukunstnik ja loom. Muuseumis kulgedes avanevad ühes kohalike inimeste lugudega ka siinsete majade lood: külastajat ootavad varem avalikkusele suletud ruumid. Näituseks on kohandatud isegi tualett, kust leiab Kalamaja endisaegseid eriilmelisi prill-laudu.

Lisaks püsinäitusele on ajutise näitusena avatud kogukonnaentusiasti ja urbanisti Teele Pehki kureeritud näitus „Kalarand – igaühe-mereääre kolmas tulemine“.

Muuseumis paikneb galerii, kus soovijad saavad jäädvustada oma mälestusi Kalamajast, haridusruum muuseumitundideks, väljapanek ajaloolistest postkastidest ja Kalevi tänava elamu järgi valminud elutruu nukumaja. „Muuseumis on põimunud Kalamaja inimeste annetatud esemed, Tallinna Linnamuuseumi kogude museaalid ja erinevaid käed-külge-lahendused,” kirjeldab muuseumi juhataja Kristi Paatsi.

Programmiga saab tutvuda muuseumi kodulehel.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid