Venemaa nõudmisi tugevdavad umbes 100 000 Ukraina piirile koondatud sõjaväelast. Ühendriikide luure hoiatab, et neid võidakse kasutada veel sel kuul. Ent avalike andmete järgi pole Venemaa juhtkond eesotsas Vladimir Putiniga praeguseks säärast otsust langetanud.

Sõjateoreetik Carl von Clausewitzi tuntud aforismi järgi on sõda üksnes poliitika jätkamine teiste vahenditega. Selles valguses saame praegu pidada Venemaa sõjalist ähvardust ennekõike osaks püüdest saada enne kõnelusi võimalikult hea positsioon. Moskva ambitsioone kriipsutab alla otsus esitada ultimaatumit meenutav ettepanek avalikult.

Selles mängus on kindlasti palju bluffi ja näitemängu kodupubliku ees, kes hakkab kaotama usku võimudesse. Aga panuseid nii kõrgele tõstes võivad ka väikesed eksimused põhjustada traagilisi tagajärgi. Eriti kui oma osa annavad märksa kontrollimatumad konfliktid Kasahstanist Balkanini.

Praegu tuleb seista nagu üks mees meie diplomaatide seljataga ja tagada, et võimalikud kompromissid ei tuleks Eesti arvel.

Nüüd pannakse proovile Eesti aastatepikkuse diplomaatilise tööga loodud sidemed. Tuleb teha kõik mis võimalik, et potentsiaalsed kompromissid ei tuleks Eesti huvide arvel. President Alar Karis, peaminister Kaja Kallas ja välisminister Eva-Maria Liimets – diplomaatide toetamine peaks praegu teie prioriteet olema.

Mida selgemalt me oma soove väljendame, seda tõenäolisemalt neid tähele pannakse. Eriti kui seda tehakse taktitundeliselt. Suuremaid liitlasi ärritavad üleskutsed ja muud soolod tõrjuksid meid kergesti otsustuslaua juures äärmistele toolidele. Ent hea märk on see, et liitlaste avaldustest ei saa siiani kuidagi välja lugeda, nagu kavatsetaks meist Moskvale meeldimiseks üle sõita.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid