Tänavuste märksõnadena tõi ta välja, et ka akadeemilise kirjanduse või uurimistööde kujundamine on jõudmas kunstipärasesse vormi, lasteraamatute kujunduses hakkas aga silma käsitöö ja nostalgia. Üldise tähelepanekuna märkis Korp, et järjest enam on lehekülgedel vaba ruumi ja õhku, mis on hädavajalik ladusaks lugemiseks ja vaatamiseks.

Kauneimate lasteraamatute žürii esimees Triinu Lepp lisas, et kirjastajana on tal väga hea meel, et Eesti raamatuillustratsioon on nii mitmekülgne ja nii heal tasemel.

Kauneimate raamatute valimiseks moodustati kaks žüriid, kuhu kuulusid oma valdkonna eksperdid. Hinnata tuli ennekõike raamatute isikupära ja originaalsust, kuid arvestada ka kujunduse sobivust sisuga ning veel palju muuga, mis mõjutab raamatu visuaalset terviklikkust.

Žürii otsustas tänavu välja anda ka kolm eripreemiat. Eesti Kujundusgraafikute Liit tunnustas hea töö eest kolme lasteraamatu illustreerijaid. 2021. aasta 25 kauneima Eesti raamatu konkursil osales 167 raamatut ja eraldi lasteraamatute kategoorias 51 teost.

25 kauneimat Eesti raamatut 2021

Žürii koosseis: Mart Anderson, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Tiina Kaalep, Eesti Kirjastuste Liit, Karel Korp, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Rene Mäe, Eesti Rahvusraamatukogu, Harry Liivrand, Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu, Anne Pikkov, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Tiina Sildre, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Jaan Vainult, Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liit.

AIME UNT
Koostajad: Kadi Herkül
Kujundaja: Katre Rohumaa
Kirjastaja: Tallinna Linnateater
Trükikoda: Printon

Trüki- ja Pakenditööstuse Liidu eripreemia Antalise eripreemia parima paberikasutuse eest

MUHU OABITS
Koostaja: Kadri Tüür
Kujundaja: Riina Uisk
Illustraator: Riina Uisk
Kirjastaja: Muhu Pärandikool
Trükikoda: Printon
Kätlin Kaldmaa

LYDIA
Kujundaja: Jaan Rõõmus
Illustraator: Jaan Rõõmus
Kirjastaja: Hunt
Trükikoda: Greif
Rahva Raamatu eripreemia

TÕNIS VINT. KOGUTUD ARTIKLID
Koostajad: Eva Vint, Elnara Taidre
Kujundaja: Tuuli Aule
Kirjastaja: ;paranoia
Trükikoda: Tallinna Raamatutrükikoda
Indrek Koff

KUHU LAPSED SAID?
Kujundaja: Dan Mikkin
Illustraator: Elina Sildre
Kirjastaja: Härra Tee ja proua Kohvi
Trükikoda: Tallinna Raamatutrükikoda

Apollo Kauplused eripreemia

Kristjan Raud
SUUR KUNSTNIK JA RAHVUSKULTUURI EHITAJA
Koostaja: Mai Levin
Kujundaja: Andres Tali
Kirjastaja: Mai Levini Sõprade Seltsing
Trükikoda: Pakett

Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu eripreemia

Matti Päts
LAPSELAPSEST VANAISAKS: MÄLESTUSED
Kujundaja: Mari Ainso
Kirjastaja: Ilmamaa
Trükikoda: Greif

LÕPETAMATA LINN. TALLINNA LINNAEHITUSLIKUD VISIOONID
Koostajad: Andres Alver … jt
Kujundajad: Stuudio Stuudio
Kirjastaja: Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakond
Trükikoda: Tallinna Raamatutrükikoda

Eesti Rahvusraamatukogu Kuldraamat

MARI-LIIS KÜLA
Koostaja: Ene-Liis Semper
Kujundaja: Martin Pedanik
Kirjastaja: Tallinna Linnateater
Trükikoda: Printon

Jaana Päeva
EVERYDAY COMPANIONS. MEANING-MAKING PROCESS THROUGH HANDBAG DESIGN.

IGAPÄEVASED KAASLASED. TÄHENDUSLOOME PROTSESS KÄEKOTIDISAINI NÄITEL.
Kujundaja: Angelika Schneider, Lennart Mänd (köide)
Kirjastaja: Eesti Kunstiakadeemia
Trükikoda: Trükiviis
Jaan Kaplinski

VALITUD LUULETUSED
Kujundaja: Mari Kaljuste
Kirjastaja: Varrak
Trükikoda: Greif

MINU VABA RIIK
Koostajad: Inge Laurik-Teder, Anu Lepp, Krista Sarv
Kujundaja: Kaia Rähn
Kirjastaja: Eesti Ajaloomuuseum
Trükikoda: Tallinna Raamatutrükikoda

Kersti Heinloo
ÖÖVÖÖ. REISIDEST INSPIREERITUD SOKIMUSTRID
Kujundaja: Katre Rohumaa
Kirjastaja: Varrak
Trükikoda: Greif

SINISTE VAGUNITEGA RONG
Kujundaja: Einike Soosaar Illustraator: Riho Unt, Robert Toomeoks
Kirjastaja: Menu Meedia
Trükikoda: Tallinna Raamatutrükikoda

Hele-Mai Alamaa
IGAPÄEVANE KOKAKUNST. ARMASTUS JA ENESEABI
Kujundaja: Tarmo Rajamets
Kirjastaja: Hea Lugu
Trükikoda: Tallinna Raamatutrükikoda

Indrek Jääts
MAACK AMUURIL: ÜHE EKSPEDITSIOONI LUGU
Kujundaja: Mart Kivisild
Kirjastaja: Eesti Rahva Muuseum
Trükikoda: Printon

Kätlin Kaldmaa
HUNDI TALTSUTAMINE
Kujundaja: Angelika Schneider
Kirjastaja: Hunt
Trükikoda: Tallinna Raamatutrükikoda

Heiki Raudla
HUVITAV INIMENE. OOTAMATUD JA HUMOORIKAD LOOD
Kujundaja: Britt Urbla Keller
Kirjastaja: Rahva Raamat
Trükikoda: Print Best

Urmas Viik
JÕULUVANA TEODORI ÜKSILDANE RÄNNAK
Kujundaja: Urmas Viik
Illustraator: Urmas Viik
Kirjastaja: Viigi Mänguasi

Paavo Haavikko
KOGUTUD LUULETUSED
Kujundaja: Asko Künnap
Kirjastaja: EKSA
Trükikoda: Pakett

Jüri Parijõgi
KUI ISA KINKIS RAAMATUID
Kujundaja: Jaan Rõõmus
Illustraator: Jaan Rõõmus
Kirjastaja: Rahva Raamat
Trükikoda: Tallinna Raamatutrükikoda

Piret Raud
PORTSELANIST NAEL
Kujundaja: Dan Mikkin
Kirjastaja: Tänapäev
Trükikoda: Greif

Richard Sennett
TAIDUR
Kujundaja: Stuudio Stuudio
Kirjastaja: Eesti Kunstiakadeemia Kirjastus
Trükikoda: Tallinna Raamatutrükikoda

Heljo Mänd
VÄIKESED VÕILILLED
Kujundaja: Angelika Schneider
Kirjastaja: Tänapäev
Trükikoda: Printon

33 KÕNET
Toimetaja: Marika Mikli
Kujundaja: Ran-Re Reimann
Kirjastaja: Puänt
Trükikoda: Tallinna Raamatutrükikoda

5 kauneimat Eesti lasteraamatut 2021

Žürii koosseis: Kadi Kurema, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Anneliis Lepp, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Triinu Lepp, Eesti Kirjastuste Liit, Regina Lukk-Toompere, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Jüri Mildeberg, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Rene Mäe, Eesti Rahvusraamatukogu, Ulla Saar, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Kertu Sillaste, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Urmas Viik, Eesti Kunstnike Liit.

Kätlin Kaldmaa
LYDIA
Kujundaja ja illustraator: Jaan Rõõmus
Kirjastaja: Hunt
Trükikoda: Greif

Eesti Lastekirjanduse Keskuse eripreemia

Kertu Sillaste
APPI!
Kujundaja: Endla Toots
Illustraator: Kertu Sillaste
Kirjastaja: Koolibri
Trükikoda: Print Best

Toon Tellegen
ORAVA SÜNNIPÄEV JA TEISED LOOD
Kujundajad: Regina Lukk-Toompere, Kalle Toompere
Illustraator: Regina Lukk-Toompere
Kirjastaja: Draakon & Kuu
Trükikoda: Printon

Liis Sein
KARTLIK REBASEPOEG
Kujundaja ja illustraator: Catherine Zarip
Kirjastaja: Tammerraamat
Trükikoda: Tallinna Raamatutrükikoda

Helena Koch
KARTULI KUNINGRIIK
Kujundaja: Endla Toots
Illustrator: Anne Pikkov
Kirjastaja: Koolibri
Trükikoda: Greif

Eesti Kujundusgraafikute eripreemia illustraatorile

Johannes Veski, Fred Kotkas
NABAPRÜGI
Kujundaja: Kaarel Kala
Illustraator: Fred Kotkas
Kirjastaja: Levila
Trükikoda: Tallinna Raamatutrükikoda

Žürii eripreemia

Reeli Reinaus
RAHEL, ANDERS JA AJAAUGUD
Kujundaja ja illustraator: Marja-Liisa Plats
Kirjastaja: Ronk Ronk
Trükikoda: Greif

Žürii eripreemia

Aino Pervik
TUULELOHE SAAB SÕBRAKS
Kujundaja: Liis Karu
Illustrator: Ulla Saar
Kirjastaja: Tänapäev
Trükikoda: Tallinna Raamatutrükikoda

Tunnustuse pälvinud teoseid saab raamatukogude aasta raames näha üle Eesti: alates märtsist jõuavad kauneimad raamatud rändnäitusel kõigi maakondade raamatukogudesse.

Enne rändnäitust saab raamatuid näha juba 11. veebruarist Solarise keskuse II korrusel rahvusraamatukogu saatkonna ees ning Tallinna Ülikooli akadeemilise raamatukogu trepigaleriis, lisaks on väljapanekud suuremates Apollo ja Rahva Raamatu poodides, kus toimub ka rahva lemmiku hääletus.

Konkursse korraldavad Eesti Kirjastuste Liit, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Eesti Lastekirjanduse Keskus ning Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liit.

1958. aastast alguse saanud konkurss aitab leida kaasaegse raamatu kunstilise kujunduse ja trükitehnilise teostuse parimaid näidiseid. Maailma tasemel on Eesti raamatutele varem antud mitu medalit.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid