„Keeruline on hetkel kõiki emotsioone sõnadesse panna… Meie pered on jäänud Ukrainasse, kuid oleme nendega igapäevaselt ühenduses,“ rääkis kammerorkestri kunstiline juht Anatoli Vassõlkivskõi. „Meie töö on hetkel keeruline, kuid me musitseerime. Muusika aitab ning hetkel on meie peamine kohus hoida elus Ukraina kultuuri. Me mängime rahu nimel.“

Pärast kontserte Itaalias on Euroopa erinevate muusikainstitutsioonide eestvõttel lühikese ajaga korraldatud orkestrile lisakontserte Saksamaal, Šveitsis, Rootsis, Norras, Leedus, Lätis. Kiievi Solistide lavapartneriteks nendel kontsertidel on olnud Norra Kammerorkester, Baseli Kammerorkester, Eric Ericssoni kammerkoor, Benny Anderson jpt.

23. aprillil jõuavad muusikalised rahusaadikud Eestisse. Kiievi Solistide kontserdid toimuvad 24. aprillil Paide Muusika- ja Teatrimajas, 25. aprillil Vanemuise kontserdimajas, 26. aprillil Haapsalu kultuurikeskuses, 27. aprillil Estonia kontserdisaali ja 28. aprillil Jõhvi kontserdimajas. Tartu ja Tallinna kontsertidel on kaastegev Eesti Rahvusmeeskoor koos dirigent Mikk Üleojaga, ühisesituses kõlab ka Arvo Pärdi looming.

Eesti Kontsert on sõja algusest peale püüdnud leida viise, kuidas sõjas laastatud Ukrainat ja põgenikke oma tegevusega aidata. „Muusika ei vaiki, ka sõja ajal. Oleme korraldanud toetuskontserte ja kogunud annetusi, kuid nüüd avanes meil võimalus kutsuda Ukraina tippmuusikud ise oma lugu rääkima. Kutsun kõiki neist kontsertidest osa saama, et laval olevatele muusikutele kinnitada – me oleme teiega!“ rääkis Eesti Kontserdi juht Kertu Orro.

Kammerorkester Kiievi Solistid koosneb väljapaistvatest muusikutest kõikjalt Ukrainast, kellest enamus on rahvusvaheliste konkursside laureaadid. Orkestri asutajaks oli väljapaistev Ukraina viiuldaja ja pedagoog Bogodar Kotorovitš (1941–2009). Orkester olnud mitmete oluliste teoste, nagu Britteni „Sõjareekviem“, George Palmeri kontrabassikontsert ning Erkki-Sven Tüüri Marimbakontsert esiettekandjaks Ukrainas. Estonia kontserdisaalis esinesid Kiievi solistid viimati 2007. aasta novembris Ukraina helilooja Valentin Silvestrovi autorikontserdil. Väljapaistvate saavutuste eest on Ukraina välisministeerium orkestrile omistanud tiitli „Ukraina kultuuri saadik maailmas“.

Ukraina sõjapõgenikele on kontserdid tasuta. Tasuta piletid saab välja võtta kontserdimajade kassadest isikut tõendava dokumendi (Ukraina passi või ajutise elamisloa) alusel.

Kontsertidel saab teha sularahaannetusi Ukraina kultuurikeskuse heaks.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid