Eestis on seni e-sigarettide kohta tehtud ainult üks uuring. Selle ülevaade on avaldatud ajakirjas Eesti Arst. Suuresti sellele ainsale uuringule toetuvad oma sõnavõttudes Eesti poliitikud ning sotsiaalministeeriumi ja tervise arengu instituudi ametnikud.

Mainitud uuring on eelkõige raku-uuring, mitte e-sigareti kahjulike mõjude otsene uuring. Seda tehes kasutati rakke, mis piltlikult öeldes valati üle kõrge nikotiinisisaldusega e-vedelikuga. Kuna esiti muutusi ei tuvastatud, suurendati doosi veelgi, nii et rakud viidi olukorda, mida igapäevaelus ette ei tule. Katset hinnanud spetsialistid ütlesid, et rakkudele valatud nikotiinidoosi suurendati kuni 16 korda võrreldes tubakasuitsuga.

Hilisem arvude kontroll näitas doseeringu tegelikku pilti ja selgus, et doosi oli ületatud lausa 25 korda! Miks seda tehti? Aga selleks, et vedelik hakkaks rakkudele üldse mõju avaldama. Nii et drastiliselt suurendatud doose kulus tubakasuitsust viis korda rohkem, et rakkudes midagi toimuma hakkaks. Peamiselt selle uuringu valguses ongi Eestis kujundatud negatiivne e-sigarettidesse suhtumine ja seda kultiveeritakse aktiivselt.


Avalehele
92 Kommentaari
Loe veel: