Esiteks, moraalne tugi inimestele, kes veel paari mineku peale ei mõtle, aga kellel on tärkava seksuaalsuse eas (mõnel ka hiljem) kõhklused, kas nende seksuaalsus ikka õige on. Kui ühiskond annab mõista, et ei ole õige, ei muuda see inimest nn. normaalseks, küll aga tekitab stressi ja lükkab edasi iseenesega leppimise. Selline iseendaga võitlemine on üks põhjus ka enesetappude kõrgele sagedusele noorte homode hulgas.

Teiseks, majanduslikud-varalised õigused, nagu need on abielupaaridel. Tuludeklaratsiooni ühise vormistamise võimalus on üks näide. Samuti pärandamise küsimus. On muidugi võimalus testament teha, aga paljud inimesed ei mõtle sellele, et nad võivad varsti surra. Ei ole harvad juhtumid, kus pärast surma ilmuvad välja aastakümneid kadunud olnud sugulased ja tõrjuvad kõrvale inimese pikaajalise elukaaslase.

Ja lõpuks, kas on riigi asi otsustada, kellega ma võin abielluda ja kellega mitte, kui me mõlemad oleme täiskasvanud ja otsustusvõimelised inimesed. Riigil peaks nagu teised funktsioonid olema.

Mis puudutab lapsendamist samasoolise paari poolt, siis selle mõju lapse arengule vajaks edasist uurimist. Seni on sel teemal loobitud palju emotsioone, aga need ei tohiks olla otsustamise aluseks.

Aare Raudsepp, Eesti Gayliit, gayliit@hotmail.com