Kertši väina sild. Foto: Reuters / Scanpix

ÜRO julgeolekunõukogu koguneb sündmust arutama. Kindlasti arutatakse Kertši väinas toimunut enamike riikide pealinnades ja rahvusvaheliste organisatsioonide juhtkondades, nii NATOs, OSCEs, Euroopa Liidus kui mujal.

Tallinnas koguneb valitsuse julgeolekukomisjon. On oluline, et Eesti hakkaks Ukrainas toimuvat nimetama agressiooniks. Samuti on oluline, et terminit agressioon kasutaksid Eesti esindajad Kertši väina vahejuhtumist ja Ukrainas alates 2014. aastast toimunust rääkides ka rahvusvahelistes organisatsioonides, näiteks ÜROs.

Moskva tegevusel on Kertši väinas nii Ukraina kui ka kogu rahvusvaheline mereliiklus olnud juba mõnda aega häiritud. Tegemist on ühe komponendiga Ukraina-vastases kaubandussõjas. Aasovi mere ääres asuv Ukraina metallurgiatööstus on häiritud ekspordi tõttu kandnud suuri kaotusi. Ohtu on seatud rauda sulatavate martäänahjude toimimine ja niiviisi ka Ukraina metallurgia järjepidevus. Sellega tahab Moskva survestada ja manipuleerida Ukrainas aasta esimesel poolel toimuvaid presidendivalimisi.