Foto: Rauno Volmar

Ent selles, kas panna kogu vastutus valitsusest pagenud Ossinovskile, sundisid eilsed vastukajad kahtlema. Ossinovski vaim hõljub sotsiaalministeeriumis ikka edasi. Ministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse kommenteeris uuringut niimoodi, et tekib kahtlus tema suutlikkuses objektiivne olla. Nimelt ei olevat alkoholi tarbimise 0,7% kasvu õige nimetada kasvuks, vaid samal tasemel püsimiseks. Tõsi, 0,7% ei ole suur muutus, kui arvestada, et tegemist on ligikaudse hinnanguga. Inimestel pole ju küljes alkoholi tarbimise mõõturit, mis aitaks riigil täpset arvestust pidada. Kuid miks eeldab Jesse, et eksitud on tingimata selles suunas, mida tema arvab, mitte vastupidi? Jesse loogikat kasutades võiks 0,7% asemel sama hästi rääkida 1,4%-st. Meenutagem veel, et 0,7%-st palju suurema kasvunäitaja hoidis ära 2016. aasta andmete korrigeerimine.

Imelik on ka Jesse arvamus, et piirikaubandusele ei andnud hoogu mitte aktsiisi tõstmine, vaid alkoholiga kaubitsejate ärihuvi, ja usk, et küllap aktsiisi tõstmata oleks õlle tarbimine mullu veelgi rohkem suurenenud. Sellele usule räägib vastu tõsiasi, et kuigi kangele alkoholile lajatas aktsiisipoliitika juurde vähem kui õllele, kahanes selle tarbimine mullu ometi.

Olgu süüdlane kes tahes – praegu on peaminister Ratase ja tema valitsuse kohus vähendada nii aktsiisitulu kadumist Lätti kui ka alkoholi tarbimist.

Koalitsioonipoliitikute reaktsioon on veelgi masendavam. SDE liikmed teevad nägu, et nemad ei puutu asjasse. Isamaa on võtnud kangelase hoiaku, sest nende initsiatiivil vähendati ja jäeti ära aktsiisi tõstmine, mis oli Isamaa enda osalusel kavandatud 2018. ja 2019. aastaks. Keskerakondlased seletavad õhinal, et piirikaubanduse plahvatuslik kasv on hoopis Reformierakonna, mitte Ratase valitsuse süü, saamata aru, et olgu süüdlane kes tahes – praegu on peaminister Ratase ja tema valitsuse kohus vähendada nii aktsiisitulu kadumist Lätti kui ka alkoholi tarbimist. Senisest vigade parandusest on vähe.

Graafika: Toom Tragel