Vladimir Putin Foto: Sergei Gunejev, Sputnik

2014. aastal pärast Krimmi okupeerimist Venemaa ja lääne vahel alanud uus külm sõda on pühapäevaste Vene presidendivalimiste lähenedes muutunud enneolematult teravaks. Eelmise külma sõja ajal ei pidanud vahele jäänud ja vahetuskaubana päästetud spioonid kartma, et vastaspool hiljem ikkagi nende elu kallale kipub. Aastate eest Briti luurele hulga Euroopas tegutsevate Vene agentide nimed avaldanud Sergei Skripali ja ta tütre eelmisel nädalal Londonis mürgitamine annab märku, et eelmise külma sõja tavad enam ei kehti. Putin ütles juba mõni aasta tagasi, kui staaragent Anna Chapmani paljastanud endine luureohvitser USA-s suri, et reeturid lõpetavad alati halvasti. Putini ajal ongi selliseid kahtlaseid surmasid olnud õige mitu, kuid kõik pole põhjustanud nii suurt lärmi, kui nüüd tekkis Skripalite puhul.

Tõenäoliselt püüab Venemaa suvise jalgpalli MM-i ajal maailmale jälle lahkemat nägu näidata, aga üldiselt on suund sulgumisele ja läänemaailmaga vastandumisele.

Vene välisministeeriumi väitel on Briti valitsuse süüdistused, et selle mürgitamise korraldas Vene luure, brittide provokatsioon, et diskrediteerida suvel Venemaal toimuva jalgpalli MM-i finaalturniiri. Selline selgitus ei kõla kuigi veenvalt. Palju usutavam on visioon, mille eile Eesti Päevalehe ja Delfi arvamusveebis visandas Karmo Tüür: selleks et tülpinud venemaalasi valimiskastide juurde tuua, ärritati jultunud ja demonstratiivse mürgitamisega üles Suurbritannia, kellest Venemaal vormitakse nüüd värske vaenlase kuju, mis rahva letargiast raputab ja tagab Putinit rahuldava valimisaktiivsuse.

Kõigest kuu aega tagasi kirjutasime Eesti kaitsepolitsei signaale kommenteerides, et Eesti kodanikele antud üleüldine Venemaale reisimise hoiatus on ülepingutatud. Oleme sellel seisukohal praegugi, kuid neil, kellel võib Venemaa eriteenistustele olla väärtus agendina ja kes võivad mingil moel paista Putini režiimile vastalise või ohtlikuna, tasub kõik riskid läbi mõelda, et mitte ebameeldivustesse sattuda. Tõenäoliselt hakkab Venemaa enne 14. juunil algavat jalgpalli MM-i maailmale jälle lahkemat nägu näitama, aga üldiselt on selge suund sulgumisele ja läänemaailmaga vastandumisele.