Foto: Aldo Luud / Õhtuleht

Maanteesünnituse kohta saab öelda, et möödunud aastal samal ajal oli Valga sünnitusosakond kollektiivpuhkusel, nii et sünnitajal oleks siis samuti tulnud ette võtta teekond Tartu poole. Pealegi juhtub sünnitusi teel haiglasse aeg-ajalt kõikjal – ka seal, kus sünnitushaigla on inimesele palju lähemal kui Tartu Valgale.

Paraku ei heasta see veel Valga sünnitusosakonna sulgemise otsust. Paistab, et sulgemisega kiirustati. Sulgemise vastased kaebavad, et Valgas ei ole tagatud naistearsti hea kättesaadavus, mida sulgejad lubasid. Samuti ei ole lahendatud TÜ kliinikumi sünnitusosakonna ülerahvastatuse probleemi. Usaldust kliinikumi vastu ei suurenda ka sellele kuuluva Tartu kiirabi juht, kes ähvardab vallandada kiirabitehniku, sest ta postitas erilise sündmuse foto Facebooki. Selle asemel et võimendada foto sõnumit – kiirabi saab hakkama! –, süvendab kiirabijuht hoopis valgamaalaste kartust, et kliinikumi juhivad hingetud bürokraadid.

Valga haigla sünnitusosakonda võinuks hoida lahti vähemalt seni, kuni on näha, kas osakonna kulude Lätiga jagamise ideest saab asja, või kuni TÜ kliinikumi ruumipuudus lahendatakse.

Sünnitusosakonda võinuks hoida lahti vähemalt seni, kuni on näha, kas Lätiga kulude jagamise ideest saab asja, või kuni TÜ kliinikumi ruumipuudus lahendatakse.

Valga haigla sünnitusabi teenuse kahjumi katmiseks kulus mullu umbes 120 000 eurot. Ligikaudu sama suur on näiteks riigihalduse ministri ja tema kolme nõuniku aastane palgakulu. Pärast Jaak Aabi tagasiastumist oleks võinud selle ministrikoha kaotada ja anda säästetud raha näiteks Valga haiglale – regionaalpoliitiline kasu olnuks kindlasti suurem kui minister Mäggi PR-tsirkusel, mis sügisel nädalaks ka Valka siirdub. Võrdlus Lätile kingitud aktsiisituluga on aga täielik kosmos: põhjapiiril olevates poodides müüdud alkoholilt kogus Läti mullu 25,6 miljonit eurot aktsiisi – summa, millest saaks Valga haigla sünnitusosakonna kahjumit katta üle kahesaja aasta ja kõiki kulusid sadakond aastat.