Foto: Priit Simson

Minu arvates on poliitiline loogika pigem vastupidine: Keskerakond võib valimisvõidu korral Reformierakonnaga valitsuse moodustada küll, aga seda ainult viimases hädas, siis, kui ühtki muud võimalust enam pole.

Tänavused riigikogu valimised on erilised selle poolest, et valitakse ennekõike väärtuste vahel, mitte ainult selle vahel, kes lubab rohkem raha jagada. Kuid eriline ja lausa enneolematu on nendel valimistel ka see, et kui Keskerakond võidab valimised, siis moodustab ta ka valitsuse. Seni on ikka teisiti olnud. Sõltumata valimistulemusest ja Keskerakonna võimalikust valimisvõidust oli alati juba ette teada, et valitsust Keskerakond ei moodusta ja peaministritoolile pole tal asja vähemalt seni, kuni erakonda juhib Edgar Savisaar. 1999. ja 2003. aastal, kui Keskerakond sai valimistel parima tulemuse, pidi ta jääma opositsiooni, sest polnud kedagi, kellega valitsust teha. Teised erakonnad hoidsid Savisaart võimust eemal, et tekitada Keskerakonnas rahuolematust oma juhiga.

Miks peaks Keskerakond nüüd Reformierakonnaga teisiti käituma? Miks peaks tahtma Keskerakond aidata oma peamist konkurenti sellega, et kutsub ta valitsusse ja pakub talle võimalust riiki valitseda?

« Avalehele 199 Kommentaari