Annela Anger-Kraavi istus Soulis öö otsa üleval ja aitas rasketel läbirääkimistel leida õiget sõnastust ühele ajaloo dramaatilisemale kliima soojenemise hoiatusele.

Tegelikult lähtub 1,5 kraadi ühest konkreetsest tähisest. Juhul kui maakera keskmine temperatuur peaks tõusma üle selle, jäävad mitu saareriiki vee alla ja lihtsalt lakkavad olemast. Sellest lähtudes mänguruumi eriti palju polegi. Nii kirjutasid ka riigid Pariisi leppesse selle 19. sajandi keskpaigaga võrreldes mitte üle 1,5 kraadi soojenemise poole püüdlemise.

Aga tollal ei olnud teadlased veel eriti uurinud, kuidas sellist eesmärki saavutada. Niisiis paluti teadlastel selle kohta aruanne kirjutada. Muu hulgas kinnitas esmaspäeval Soulis avaldatud raport, et praeguseks on ülemaailmne keskmine soojenemine jõudnud ühe kraadini (Arktikas ja Põhjamaades veelgi enam) ja 1,5 kraadini jõudmiseni on jäänud umbes 12 aastat.

Kui teadlased olid oma sõna öelnud, hakkasidki riigid vaidlema raporti kokkuvõtte sõnastuse üle, nii et igaühe mured sisse jääksid ja põhiraport saaks poliitikutele õigesti kajastatud. Et ka näiteks naftat tootvad riigid tunneksid, et nende kohta käiv informatsioon on adekvaatselt kirjas. Selles, et tegutseda on vaja, enamik riike ei kahtle. Üks suuremaid küsimusi kliimamuutuste probleemi lahendamisel seisneb riikide võrdses ja õiglases kohtlemises: läänemaailm on energiat kulutades jõukaks saanud, aga ka arengumaad tahavad hästi elada. Nad ütlevad, et on valmis keskkonnasäästlikku tehnoloogiasse investeerima, kui arenenud riigid selleks raha annavad.


Avalehele
246 Kommentaari
Loe veel: