Sõbrapäev Foto: Tanel Meos

Olles mitmel korral käinud Etioopias ja näinud kohti, kust enamus meile toodud Aafrika roose pärit on, siis ei saa kohe kuidagi enam vait olla. Nimelt on Aafrika suurimad roosikasvatajad Etioopia ja Keenia. Viimane on seda äri oluliselt piirama hakanud ja võtnud isegi eesmärgiks see lõpetada, kuna tegemist on äärmiselt keskkonaavaenuliku tegevusega.

Kuna veetarve selleks ettevõtmiseks on tohutu, siis jäävad kõik suuremad kasvuhoonepiirkonnad Rifti järvede piirkonda. Samas pole aga kasvuhooned umbsed ning neist välja imbunud väetised ning mürgid leiavad tee suures osas naabruses asuvatesse järvedesse. Tulemus on see, et paljudest järvedest on kadunud või kadumas sealne elustik.

Meeles tuleb ka pidada, et Rifti järved on kuulsad oma endeemsete kalaliikide poolest. Toiteainete rohkuse tõttu on paljud järveosad kinni kasvanud ning muutunud kalapüügiks sobimatuks. Enamus järvedest on kadunud suured loomad, nagu krokodillid ja jõehobud. Ühesõnaga lugu on väga kurb ning sellest on hakatud aru saama isegi Aafrika. Ka meil oleks selleks aeg!

Sõnum on järgmine. Vaadake, mida ostate ja vaadake kust see pärit on. Meie enda, Eestimaal kasvatatud lilli on saadaval küll ja küll.