Tunnete siin ära kristlastest jesuiitide põhimõtte, et eesmärk pühitseb abinõu? Kummatigi pole Marxi kui ühiskonnakriitilise mõtleja koht seetõttu ajaloo prügimäe ohtlike, vaid taaskasutatavate jäätmete osakonnas. Eitada tema mõtete mõju euroopaliku sotsiaalväärtusruumi kujunemisele - ainult usklikud eitavad tõikasid ning on valmis nende nentijaid tassima tuleriidale.

Põhjus on lihtne - euroopalik mõtteruum on olnud alati polüteistlik, Marx on selles panteonis üks paljudest, kuid mitte kõige tähtsam. Meie aga tuleme monoteistlikust ühiskonnast, kus temast tehti ainujumal. Ning Leninist tema lunastajast poeg. Asja taga oli Tbilisi vaimulikus seminaris õppinud ambitsioonikas kristliku taustaga humanitaar, Gruusia harrastusluuletaja, terrorist ja diktaator Jossif Stalin.

Põhimõtteliselt võttis sõjajumal Ares, pidades end kogemata tarkusejumalannaks Athenaks, Olümpose üle. Pole ime, et selle supi pealt riisutud hõbepead ei taha kuulda meil Marxist mitte midagi. Monoteismitrauma, mis muud. Priit Hõbemägigi kurtis, et just mingid euroopaliku haridusega noored kalduvat marksismi


Avalehele
89 Kommentaari
Loe veel: