Foto: Priit Simson

Kuna minu peres kasvab neli last, siis on mul nende kasvamise kõrvalt olnud piisavalt võimalusi end kõikide laste algharidust, huviringe, kohatasusid puudutavate teemadega kurssi viia. Näiteks 2011. aastal, mil vanim laps läks lasteaeda oli Tartus lasteaia kohatasu 22 eurot. 2019. aasta algusest tõstetakse see 75 euroni. Kaheksa aastaga kallines lasteaiatasu Tartus seega 53 eurot.

See on meeletult kurnav hinnatõus, eriti juhul, kui perekonnas on rohkem kui üks-kaks last. Sama sammuga kallinevad ka kõik huviringid ja erinevad treeningud. Taoline ebaõiglane olukord muudab võimatuks vähekindlustatud perede lastele huviringidest ja trennidest osavõtu.

Olgem ausad, ENSV ajal ehitatud ja plaanitud koolivõrk on ammu ajale jalgu jäänud ja Tartus on näiteks linnaosi, kus põhikool üldse puudub. Ennustan, et peagi korraldatakse Tartu raekoja platsil linnavalitsuse eest protestimiiting, et juhtida valitsejate tähelepanu valimiskampaanialt ka inimeste pärisprobleemidele.

Vabaerakonna mõte ja soov kaotada seadusega lasteaia kohatasu ei ole poliitmaastikul heakskiitu saanud. See oleks väike samm riigile, aga suur perekonnale, kui garanteerida vähemalt üks tasuta huviring või trenn igale lapsele. Kasvav ja arenev laps vajab korralikku toitu nagu kala vett ning tasuta tervislik soe lasteaia- ja koolitoit on ülimalt tähtis, sest paljude perede lastele on see toit ainuke soe toidukord päevas.