Illustratsioon: Toom Tragel

Tänapäeval on teadus ja tehnoloogia arenenud juba nii kaugele, et seadustel on keeruline neile järele jõuda või mõnikord isegi asjakohasena püsida. Eriti kehtib see biotehnoloogia puhul. See põnev teadusvaldkond on tõstatanud küsimusi inimkeha omandiõiguste kohta ning selle mõju traditsioonilistele õigusvaldkondadele, nagu asjaõigus ja pärimisõigus, uuritakse endiselt.

1. Spermat saab säilitada kuni 40 aastat

Veel hiljuti võis lapseks kui seadusjärgseks pärijaks pidada kedagi, kes eostati bioloogilise isa eluajal või vahetult enne bioloogilise isa surma. Seaduses nõustuti, et selline laps võib olla sündinud kuni üheksa kuud (inimese normaalne raseduse pikkus) pärast isa surma. Sellisel lapsel, olgugi et ta sündis pärast oma bioloogilise isa surma, oli õigus osale oma surnud bioloogilise isa varast.

Kuid nüüd on tänu tehnoloogia arengule võimalik spermat laboritingimustes säilitada kuni 40 aastat. Spermat saab koguda ja säilitada bioloogilise isa eluajal või vastuolulisemal juhul postuumselt, kui mehelt võetakse spermat pärast tema surma. Mõnes riigis, näiteks Saksamaal ja Prantsusmaal, on see vastuoluline protsess keelatud, samal ajal kui teistes (nagu Ühendkuningriik) võib see sõnaselge surmaeelse nõusoleku olemasolul lubatud olla. Mõnikord, isegi kui seadusega sellist praktikat ei lubata, lubavad kohtud selliste õiguslike probleemide tekkimise korral seemnerakke katseklaasis viljastamiseks riigist välja viia. Sedasi on võimalik seadust eirata.

Miks peaks mees tahtma oma seemnerakke laboris külmutada? Võib-olla on ta noor sõdur, kes läheb sõjatsooni, kust turvaline koju naasmine pole garanteeritud. Või on tal diagnoositud vähk ja ta peab seetõttu saama keemiaravi, mis võib tema seemnerakkude tootmist kahjustada.

« Avalehele 38 Kommentaari