Mäletan, et McCaini väljaütlemised aitasid isegi Eestis mõningat selgust luua. Nimelt oli Mart Laari valitsus, mille heaks tegutsesid ju ka sellised mälestusväärsed tegelased nagu välisminister Toomas Hendrik Ilves ja taustajõuna majandusnõunik Kersti Kaljulaid, hädas nagu mustlased mädas. Laari valitsus üritas läbi suruda Narva elektrijaamade erastamist USA päritolu korporatsioonile NRG Energy.

Viimases hädas läks käiku ka välispoliitiliste argumentidega ähvardamine stiilis „kui me NRG Energyle jaamu ei müü, siis hävib Eesti usaldusväärsus ja me NATOsse ei saa.“ Kaasas käis korrutamine, et ega Eestis pole kusagil seda raha, millega Narva jaamade katlaid uuendada.

Tänasel päeval teame me muidugi, et see on täielik jama. Eesti on NATOs, NRG Energy sattus ise raskustesse ja elektrit saab ka ilma nendeta toota. Kuid aastal 2001. oli märksa vähem kombeks valitsuse välispoliitilist tarkust kahtluse alla seada. Ja nad kasutasid seda olukorda enda huvides ära.

Panid sõnu suhu

Päev enne McCaini saabumist ilmus Eesti Päevalehes artikkel „Valitsus viib NRG tehingu igal juhul lõpuni“, kus Ilves andis mõista, et NRG tehing ja NATO on otseses seoses. Jäta erastamine katki ja usaldus NATO juhtriigi silmis on kadunud.

Avalehele
56 Kommentaari
Loe veel: