U.S. Republican presidential candidate Trump makes a point as he formally announces his campaign for the 2016 Republican presidential nomination at Trump Tower in New York Foto: BRENDAN MCDERMID, REUTERS

Eilsest Eesti Päevalehest selgus, et Eesti poliitikud hoiduvad Donald Trumpi esimeste otsuste kohta kriitilisi avaldusi tegemast. Urmas Paeti sõnul on põhjus pragmaatiline, sest USA on Eestile oluline partner nii NATO-s kui ka kahepoolselt ning kommentaaride ja sõnavõttudega ei tasu suhteid rikkuda.

Aga kui kaugele laseme liitlastena Trumpil minna? Donald Trumpi sõnade ja käitumise tõttu ei saa olla kindel, et meie senine suurim julgeoleku tagaja on meile vajalikul momendil olemas. Pealegi: USA-ga sidusid meid peamiselt liberaalsed väärtused, ent nüüd, kui USA-s on alanud rahvus- ja usurühmade diskrimineerimine, tekib küsimus: millel õigupoolest meie liitlassuhted põhinevad?

Kui meil pole põhjust Trumpi peale kindlad olla, siis kas oleksime edaspidi nõus USA sõjategevuses liitlasena kaasa lööma? Hüpoteetiline küsimus: kas oleme ise valmis liitlassuhtest USA-ga loobuma, kui Trumpi juhtimisstiil läheb meie põhimõtetega täielikult vastuollu? Arvestades alternatiive, siis tuleb vist leppida.