Tulevikku vaadates peab pensionihuviline arvestama ka seda, et 2021. aastast seotakse riikliku pensioni valem palgast poolenisti lahti. Foto: Oliver Tsupsman

Isamaa peasekretär Priit Sibul tõi teisipäeval ETV Esimeses Stuudios nn pensionireformi põhjenduseks teise samba kindlustuslepingud, mille järgi määratud pension enam ei muutu, erinevalt esimese samba pensionist, mida indekseeritakse. Õige, teise samba väljamaksete süsteemi oleksid pidanud juba Isamaa rahandusministrid Sven Sester (2015–2017) või Toomas Tõniste (2017–2019) ära remontima.

Ent selle vea parandamine ei põhjenda vähimalgi määral kogumise poole lammutamist. Pole ju garanteeritud, et riiklik pension on tulevikus alati fondipensionist parem. Näiteks 2010. ja 2011. aastal võrdus pensioniindeks 0%-ga ning veel mitu järgnevat aastat maksid pensionärid tagasi „võlga” neil kahel kriisiaastal pensionite mittelangetamise eest. Tulevikku vaadates peab pensionihuviline arvestama ka seda, et 2021. aastast seotakse riikliku pensioni valem palgast poolenisti lahti.