Foto: Priit Simson

Lugedes Tallinna linnapea Taavi Aasa juttu, mis on pühendatud tasuta ühistranspordi 5. aastapäevale, imestasin, miks ta vaikib sõitjate arvust. Kui tegemist on suure edulooga, nagu Aas väidab, siis peaks ju saama uhkustada ka sõitjate arvu suurenemisega? Tallinna Linnatranspordi AS-i juht Enno Tamm oma juubeliloos küll uhkustab (sõitjate hulk olevat kasvanud keskmiselt 15 protsenti), aga ei selgita, kust see arv on võetud.

Tallinna statistika aastaraamatus igatahes seisab, et esimesel tasuta aastal suurenes bussi-, trammi- ja trollisõitude arv 6% (ühe täpsema uuringu järgi tingis tasuta sõit sellest vaid osa), aga 2013–2016 on püsinud enam-vähem samal tasemel: 142–143 miljonit sõitu aastas (2017. aasta andmeid pole veel avaldatud). Tallinna rahvaarv on samal ajal samuti ligi 6% suurenenud.

Tubli, et pealinn on hankinud uusi tramme (Reformierakonna valitsuse saastekvoodimüügi abiga) ja busse, aga eduloost ei saa rääkida, kui sõitude arv ei suurene. Tiheasustusega Tallinna näitel maakondlikku tasuta ühistransporti õigustada on niigi jabur, aga seda arvestades veel eriti.