Helir-Valdor Seeder Foto: Jaanus Lensment

Möödunud nädalal imbus koalitsiooniläbirääkimistelt välja kuuldus, et valimislubaduste täitmiseks tahab EKREIKE kasutada inimeste teise pensionisamba raha. Kõige äärmuslikum viis oleks see, et riik võtab kogu teise sambasse makstud sotsiaalmaksu inimeste isiklikult pensionikontolt tagasi, andes vastu lubaduse tulevikus ise pensioni maksta. See oleks eraomandi puutumatuse ilmne rikkumine ja riigi niigi suure rolli paisutamine. Iga parempoolne erakond oleks selle vastu.

Ent nii läbirääkimistel osalev Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder kui ka isamaalasest rahandusminister Toomas Tõniste vaikivad. Parempoolne erakond pidanuks kiiresti ja resoluutselt teatama: „Me ei poolda eraomandi riigistamist ega lase sellel sündida!” Selle asemel ajab Seeder ümmargust juttu, mis ainult süvendab kahtlust, et kavandatav valitsus ei karda sirutada kätt inimeste isikliku vara järele.

Sellepärast väärib Seeder hellitusnime Puna-Seeder ja Isamaad – vähemalt kuni Puna-Seeder seda juhib – sobib nimetada Puna-Isamaaks.