Illustratsioon: Andres Putting / EPL

Praegusele tööjõukriisile pole vististi muid lahendusi kui kümne aasta tagune. 2008. aasta alguseks oli tööjõupuudus muutunud juba krooniliseks ja pärssis riigi arengut nii palju, et lõpuks suutiski patiseisu lahendada üksnes majanduslangus. Kriisidel on tore omadus – need puhastavad majanduse kõigist liialdustest.

Endine peaminister Andrus Ansip kordas äsjasel Rimi majanduskonverentsil oma 2008. aasta veebruarist pärinevaid sõnu, et kui see on kriis, siis just sellises kriisis ta tahakski elada. Ka Eesti toidukaupmehed tahtsid sellises kriisis elada, sest nende kriis saabus hiljem, aga ka lõppes hiljem.

Kriisid on toidukaubanduses inertsed. 2008 oli kettide jaoks rekordiline aasta sõltumata sellest, et juba vältas seisak, mis sügisel moondus kriisiks. Majandus veetis sügavaimas depressioonis terve 2009. aasta, aga kaubanduses oli käibelangus võrreldes 2008. aastaga suurim hoopis 2010. aastal. Õnneks oli Eesti kaupmeestel piisavalt aega, et muus majanduses toimunust snitti võtta ja hädavajalikud kärped ellu viia.

Avalehele
157 Kommentaari
Loe veel: