22. juuli, Kobratu. Tartust Jõhvi poole liikunud BMW sõitis lauges vasakkurvis teelt välja ning rullus üle katuse. Turvavööta juht, 33-aastane mees, paiskus autost välja ja hukkus. Mees on varem mitu korda autoroolist alkoholijoobega tabatud. Samas autos kaassõitjana olnud naine rääkis sündmuskohal politseinikele, et mõlemad olid alkoholi tarvitanud. Kiur Kaasik

Miks sa seda teed?

Tundub kuidagi naiivne arvata, et see küsimus sind liigutab. „Miks sa seda teed?” küsis kultusfilmis „Tulnukas” ka Märt Avandi mängitud peategelane Valdis „kamraadilt”, kui see oma noore pere laenu eest tuunitud sõidumasinat, rehve ja tümaka kõla demonstreeris. Ega see „vestluspartnerit” mõtlema pannud, küsija oleks äärepealt peksa saanud. Üks neist oli selles „dialoogis” tulnukas. Kumb, jääb maitse asjaks. Kokkuvõttes pole vahet, kumb.

Ma pole kindel, kas liikluses olen mina iga päev tulnukas. Või hoopis sina, Eriti Suure Tõenäosusega Tapja. Ka siin pole tegelikult vahet, kumb, sest me nagunii ei mõista teineteist. Aga kuna kohtume tihti, võiksime mõista. Hiljutine paarinädalane puhkus, millest paar tuhat kilomeetrit möödus ka autoroolis, viis mind sinuga tihti kokku. Nii sageli, et 2018. aasta kurb liiklussurmade statistika tundub igati loogiline.

Jah, just sinuga see juhtubki!

Käisime hiljuti maanteeametis Delfi sotsiaalkampaaniaga „Roolis ei loe!” seotud teemadel rääkimas. Sealsed töötajad, kes korraldavad liiklusrikkujatele koolitusi, ütlevad, et kuulevad sageli roolinutinäppijate selgitust: „Minuga seda küll ei juhtu!”

Just sinuga see juhtubki. Juhtub ja iga päev juhtub. Nende arvude ja uudise taga oled just sina. Kes siis veel? Aga sa ei usu. Kui lugeda näiteks liiklusteemadega tihedalt kokkupuutuva politsei juhtivkorrakaitseametniku Sirle Loigo kommentaari, on kahjuks tavaline, et oma käitumist muudetakse alles siis, kui õnnetus on juba toimunud.

Seda muidugi juhul, kui seejärel jääb veel võimalus midagi muuta.

Nii et ikkagi: miks sa seda teed?

21. juuni, Kobratu. Volkswagen Passat kaldus vastassuunavööndisse ja põrkas kokku vastu tulnud veokiga. Hukkus koolilõpetamisele sõitnud 19-aastane noormees.
Anni Õnneleid
2. mai, Niitvälja. 53-aastane mees sõitis Ford Mondeoga teelt välja ja hukkus. Masinas vedeles viinapudel ning juht jäi vahetult enne avariid kaasliiklejatele silma kahtlase sõidustiiliga.
Madis Veltman
27. juuni, Haava. Tartust Jõhvi poole liikunud Mercedes Benz kaldus lauges paremkurvis vastassuunavööndisse, kus talle sõitis vastu Citroën. Tolle juht, 38-aastane mees, suri sündmuskohal.
Delfi lugeja
5. jaanuar, Tartumaa. Avastati teelt välja sõitnud Audi A8 vrakk, mille juures oli 29-aastase mehe surnukeha. Politsei selgitas, et esialgsetel andmetel kaotas autojuht suurel kiirusel sõiduki üle kontrolli.
POLITSEI
2. juuni, Kehtna. Varahommikul kaldus Rapla poolt Lelle poole liikunud sõiduauto BMW teelt välja vastu puud. Autot juhtinud 28-aastane mees ja tema kõrval istunud 25-aastane mees hukkusid sündmuskohal.
Politsei- ja piirivalveamet
26. mai, Haljala. 23-aastane mees kaotas sõiduauto Audi üle juhitavuse ning sõitis vastu maja seina küljes olevat kivist laadimisteed. Mees hukkus kokkupõrke tagajärjel.
Ain Liiva
28. jaanuar, Purtse. BMW ja Honda kokkupõrge, milles hukkus üks ja sai vigastada kolm inimest. Nende seas ka kahe ja poole aastane laps.
Ain Liiva