9. septembril toimus Venemaal viies ühtne valimispäev, mis mõistagi jääb presidendi ja Riigiduuma valimiste varju, sest sel päeval valitakse vaid osa Venemaa Föderatsiooni kuuluvate oblastite ja kraide kuberneridest ning vabariikide juhtidest, samuti osa esinduskogudest.

Tasub mäletada, et 1990.-91. aastatel üritati Venemaal üle võtta USA valimissüsteem (presidendi-asepresidendi tiimid), ent 1993. aasta oktoobrikriisi järel sellest loobuti. Ameeriklaste suurte valimiste vaheliste vahevalimiste praktika pärast pikka vaagimist siiski realiseerus mainitud ühise valimispäevaga. Ja seda igal aastal (Ühendriikides peetakse sama kategooria valimisi iga kahe aasta tagant).

Autoritaarse režiimi arvestus on lihtne – vaja on säilitada masside pidev mobiilsus ja kuna föderatsiooni moodustab 85 subjekti (koos Krimmi ja Sevastoopoliga) ja igal aastal läheb neist valimistulle 20-30, siis on viie aasta tagant toimuvateks duumavalimisteks ja kuue aasta tagant toimuvateks presidendivalimisteks olemas piisav pilt kodanike meelsusest ja selle muutumisest.

Avalehele
46 Kommentaari
Loe veel: