Kui 1978. aastal astusid Eesti Riiklikku Kunstiinstituuti arhitektuuri õppima Ülo Peil ja Raivo Puusepp, ei osanud ilmselt keegi arvata, et paarikümne aasta pärast on nad kahekesi ühed võimsamad arhitektuuritegijad uues Eesti Vabariigis. Vaevalt oskas Ülo Peil isegi aimata, et just tema projekteeritud sadamaterminalidest saavad alguse kümnete tuhandete endiste nõukogude-eestlaste reisid valgetel laevadel ihaldatud maadele ja et tema jooniste järgi kohandatud soolalaost saab kodu eesti arhitektuuri minevikule ja tulevikule. Ei osanud ka Raivo Puusepp loota, et tema projekteerib Tallinna kõrgeima hoone, kus hakatakse koordineerima miljardite kroonide liikumist. Tol ajal elati suletud ühiskonna üliõpilaselu, mis aga polnud takistuseks tõeliste loovisiksuste kujunemisele. EKE Projekt, kus mõlemad noored arhitektid kooli lõpetamise järel tööle hakkasid, oli oma aja progressiivseim projektasutus ning põhitöö kõrvalt osaleti edukalt avalikel arhitektuurikonkurssidel. Kui Ülo tähelend oli ehk algul kiirem: koos hea sõbra Emil Urbeliga korjati loorbereid pea igalt arhitektuurivõistluselt, siis kinnisem ja peamiselt üksi tegutsev Raivo tõusis avalikkuse huviorbiiti seoses Tallinna 90-ndate ehitusbuumiga: WW Passaazh, elamud Vilmsi tänaval, Nõmmel, Sikupilli autokeskused. Kes vaatas tema uusi kerkivaid hooneid kadeduse, kes imetluse, kes pahameelega. Kummaline, et nii tasakaalukas ja intelligentne inimene mitme objektiga järjest üldsust raputas ning samas kurja kriitikat korjas. Kindlasti pole see olnud eesmärgiks, kuid julgelt oma suunda järgiva loomeinimesena ei ihka ta rahvaarhitekti tiitlit. Lihtne joon, selge maht, aus, ökonoomne ja liialdusteta arhitektuur – need võiksid märksõnad olla mõlema arhitekti puhul.

Tänase juubilari, rõõmsameelse, ettevõtliku ja vahel ka pisut sarkastilise Ülo Peili nimi seostub hetkel enim nii sisult kui ka vormilt eliitse Tamjärve koolimaja valmimisega. Homne juubilar Raivo Puusepp nimetab ühe oma lemmikobjektina Al Mare spordikeskust.

40-aastast arhitekti võib alles nooreks tegijaks lugeda ning kindlasti on tänaste sünnipäevalaste parimad tööd veel ees. Õnne mõlemale!

Ülo Peil 40

Sündinud: 20.03.1960 Tallinnas

Õppinud: lõpetas 1978 Tallinna 44. keskkooli ja 1983 ERKI

Töötanud: 1982–89 EKE Projektis, seejärel arhitektuuribüroos Urbel ja Peil

Raivo

Puusepp 40

Sündinud: 21.03.1960 Tallinnas

Õppinud: lõpetas 1978 Tallinna 4. keskkooli ja 1983 ERKI

Töötanud: 1983–91 EKE Projektis, seejärel büroos R. Puusepp. Stuudio 911; arhitektuuribüroo R. Puusepp