„Sul on õigus teada, mida Brüssel kavatseb,” kuulutasid hiljuti Ungari valitsuse plakatid, millel Jean-Claude Junckeri selja tagant vaatas välja juudi miljardär George Soros. Protestiks on keegi asendanud Brüsseli nime Orbáni omaga. Illustratsioon: AFP/Scanpix/EPL

Carnegie mõttekeskuse ekspert Balázs Jarábik peab naeruväärseks süüdistusi, nagu noriks Ungari Soomega tüli.

Meil Eestiski on tekitanud sisepoliitilist poleemikat Ungari peaministri Viktor Orbáni Soome-vastane rünnak, milles ta heitis Soomele ette õigusriigi toimimise puudusi. Milleks oli tal vaja seda teha?


Aga sellepärast, et Soome on võtnud Ungari sihikule, suhtudes tõsiselt 7. artikli rakendamisse (demokraatia puuduste tõttu EL-is hääleõiguse äravõtmine – toim). Ma ei ütleks, et Ungari ründab Soomet. Ta trollib Soomet ja ma teeksin siin vahe sisse. Öeldes, et vaadake õigusriigi toimimist, teevad nad ju nalja. Nad tahavad näidata, kui keeruline on tegelikult õigusriigi toimimist võrrelda. Ja kui naljakalt see kõlab, kui Soome ütleb: oo, teie konstitutsioonikohus pole sõltumatu, kui Soomel endal konstitutsioonikohut ei olegi. Või: oo, teil on halduskohtud, kui need on olemas ka Soomes, või et justiitsministeerium võib Ungari halduskohtuid kontrollida, kui Soomes on justiitsminister tegelikult kohtusüsteemi osa. Nii et nad ütlevad: vaadake peeglisse.

Avalehele
52 Kommentaari
Loe veel: