Urmas Paet Foto: Andres Putting

Paraku ole avatud maailmas lõplikku kaitset ühegi väärnähtuse eest. See ei tohi aga tähendada, et võib käed rippu jätta ja leppida terrorismi kui paratamatusega.

Jah, näiteks ISISe terrorivõrgustik on Euroopas saanud liiga sügavale areneda. Nii pole paljudes riikides õigel hetkel pööratud piisavalt tõsist tähelepanu neile omaenda kodanikest radikaalidele, kes on edasi-tagasi reisinud Iraaki ja Süüriasse. Neid inimesi on nüüdseks Euroopas tuhandeid ning kõigi nende jälgimisega ei saa eriteenistused enam hakkama. Ka viivitasid liiga paljud riigid terrorismi eesmärgil reisimise kriminaliseerimisega.

Viimase aasta jooksul on Euroopa sellest saanud mitu valusat õppetundi. Ja neist õppetundidest peab saama oluliselt uuenenud süsteemne ja põhjalik võitlus terrorismiga nii Euroopas kui väljaspool. Tõsiseltvõetavast rahvusvahelisest tegevusest ISISe vastu Süürias, Iraagis, Liibüas ja mujal kuni iga konkreetse radikaaliga tegelemiseni siinsamas Euroopas. Viimaste aastate loiduse hind põhjalikus terrorismivastases võitluses on Euroopale olnud väga kõrge. Ja nüüd on see otseselt ja rängalt puudutanud ka meie inimesi siin Eestis.