Itaalia riigivõlga näitav laenukell Rooma raudteejaamas. Foto: REUTERS/SCANPIX

Riigilaenuvisioon, mille Tõnis Palts eilses Eesti Päevalehes esitas („Reformierakond eksib, Euroopal on õigus. Võtame riigile laenu!”), on teeneka ettevõtja ja Isamaa poliitiku kohta naiivsevõitu.

Esimene viga, mida näete lisatud graafikult, on see, et Eesti on jõukuselt kiiresti lähenenud lodeva eelarve- ja laenupoliitikaga silma paistnud Kreekale, Itaaliale ja isegi Prantsusmaale, aga suurt eelarvedefitsiiti vältinud Saksamaale ja Soomele mitte eriti. Pole vahet, kas Kreeka peab oma võla lõpuks tagasi maksma või mitte, neist oleme juba jõukamad. Peale selle pidid kreeklased ligi kümme aastat taluma ränka kriisi ja alandust.

Graafika: Ivar Kuldver

Tõsi küll, ka Saksamaa ja Soome on Eesti riigist tublisti rohkem laenu võtnud. Palts eeldab, et meie poliitikud oskavad riigilaenu kasutada targalt nagu sakslased ja suudavad ammu enne väljakannatamatu laenukoormuseni jõudmist pidurit vajutada. Arvestades seda, et Eesti poliitika on läinud aasta-aastalt rumalamaks, mina praegu sellisesse optimistlikku stsenaariumi ei usu. Kui poliitikud tahavad kindlasti laenupidu pidada, las võtavad siis laenu iseendale, mitte riigile.