Vene portaal Grani kirjutas, et Negretskulov on varem Krasnojarskis elanud blogija ja muusik. 1990. aastate lõpus huvitus tas soomeugri rahvaste ajaloost ja kultuurist, kui tema rock-grupp hakkas mängima Soome muusikat. Järk-järgult sai Negretskulovist, nagu ta ise on öelnud, soomeugri natsionalist.

Möödunud aastal avasid Vene õiguskaitseorganid Negretskulovi vastu kriminaalasja, süüdistades teda ekstremismis ja Vene Föderatsiooni territoriaalse terviklikkuse rikkumises. Põhjuseks olid Suur-Soome kujutised, mis mees avaldas oma veebilehel ja sotsiaalvõrgustikus VKontakte. Suur-Soome idee, millel oli Soomes toetajaid enne Teist maailmasõda, järgi tuleks Soomega piirnevatel aladel (sh Venemaal) elavad soomeugri rahvad ühendada üheks riigiks. Lisaks kirjutas Negretskulov sotsiaalmeedias: „Venemaa okupeerib ebaseaduslikult Viiburit ja teisi alasid, mis ajalooliste kokkulepete järgi peaksid kuuluma Soome ja Eesti koosseisu.“

Negretskulovi korter otsiti läbi ja FSB töötaja võttis ära tema passi. Peatselt vallandati Negretskulov ka töölt.

Sellest, mis edasi sai, rääkis Negretskulov Vene portaalile After Empire: „Neli päeva võttis Krasnojarski kraist välja saamine, vahepeal läksin läbi taiga. Siis liikusin hääletades lääne poole. Moskvas peatusin tuttavate juures, edasi läksin Piiterisse. Võtsin ühendust oma sotsiaalmeediasõpradega, pidasin plaani, kuidas pääseda üle piiri ja läksin.“ Sellest, kuna ja kuidas ta illegaalselt ja ilma dokumentideta piiri ületas Negretskulov ei räägi. Ütleb vaid, et pärast piiri ületamist andis ta ennast Eesti politsei kätte.

Avalehele
51 Kommentaari
Loe veel: