Turismimaksu idee on tekitanud elavat arutelu ning teiste seas avaldas arvamust giidide esinaine (Liina Steinberg, „Kruiisituristidelt saab lisaraha teisiti kui maksudega,” Eesti Päevaleht 30.08). Tema seisukoht on, et kruiisituriste ei tohiks küll mingil juhul maksustada, kuna Tallinn ei ole valmis ega piisavalt mugav, et kohaliku infrastruktuuri kasutamise eest väikest lisatasu küsida.

Selline selgitus tundub demagoogiline ja mõttekäik pisut vildakas, sest nagu me teame, ei saa Tallinn kunagi valmis. Siiski on siia kuhjatud juba küllaga väärtust, millel on kindlad ülalpidamiskulud. Neid ülalpidamiskulusid maksab praegu igaüks meist ehk Tallinna elanik, tarbib aga peamiselt turist. Siin ei peatuks ju ükski kruiisilaev, kui vanalinn poleks UNESCO pärandina nii hästi hoituna alles.

Ka leiab esigiid, et linn peaks maksu kehtestamise asemel hoopis veel rohkem investeerima ja kesklinna lisaparklaid ehitama. Aga vaatame siis koos kaarti, nagu kirjutaja ette pani, ehk pressib vanalinna ühe bussiparkla ära. Äkki näiteks Linnateatri lavaaugu asemele? See näitab paraku arvaja vähest teadlikkust nii keskkonnast kui ka kaasaegse linnaplaneerimise eesmärkidest ja põhimõtetest. Linnaruum on liiga väärtuslik, et seda bussiparklaks asfalteerida.

Avalehele
70 Kommentaari
Loe veel: