Abilinnapea Taavi Aas selgitab trammitee remonti Pärnu maanteel Foto: Priit Simson

Abilinnapea Taavi Aas, kui vaadata seadust, siis kohaliku omavalitsuse (KOV) ülesannetena on kirjas näiteks koolide pidamine ja teede korrashoid, aga mitte finantsasutuse ülalpidamine. Miks Tallinn ületab oma volitusi?

Aga miks te arvate, et see on halb, kui Tallinn panga asutamisega tegeleb?

Aga see pole KOV ülesanne. Ning on ju ikkagi erinevus, kas KOV toetab ettevõtlust või hakkab ettevõtjaks. Milleks oli vajada rajada sihtasutus (SA), kui panga saanuks asutada ka ilma selleta? SA vahele loomine tegi tegelikult panga asutamise avalikult halvemini kontrollitavaks. SA-d kontrollib nõukogu, mille liige on linnapea ja olete teie.

Pank ei saa tekkida tühjast kohast. Selleks on vaja tervet hulka organisatsioonilisi tegevusi enne seda, kui saab üldse esitada taotluse finantsinspektsioonile. Selleks ajaks kui esitatakse taotlus panga tegevusloa saamiseks, peab pank sisuliselt juba eksisteerima – kogu dokumentatsiooniga, mitte küll kogu personaliga, aga vähemalt juhtkonna tasemel, kes on pangajuhtidena finantsinspektsioonile aktsepteeritavad. Äriplaan peab olema valmis. Tohutu hulk tööd tuleb enne ära teha. Ma ei oska ühtegi teist paremat teed panga asutamiseks leida.

Edasi lugedes selgub, kuidas linna meelest võiks ühistupanga klient tulevikus oma arvelt raha välja võtta. Ei, mitte pangaautomaadist.
« Avalehele 39 Kommentaari