Tulevikus saab osa ajateenijaid metsas müttamise asemel kontoris arvuti klaviatuuri klõbistada. Arno Mikkor (EPL arhiiv)

Kaitseminister Jaak Aaviksoo avaldas hiljuti Ameerika Ühendriikides raadiojaamale NPR antud intervjuus, et Eestis arutatakse võimalust luua kaitseväes ajateenistusel põhinev küberkaitse reservvägi.

„Omal ajal oli sõjas ainult maavägi. Siis lisandusid mere- ja õhuvägi. Ameerika Ühendriikides on praeguseks olemas küberväejuhatus ja keegi peab selles väes ju ka võitlema ja eks hakataksegi võitlema,” rääkis Aaviksoo küberkaitsealase ajateenistuse vajalikkuse tagamaadest Eesti Päevalehele.

Praegu on Eesti küberkaitse alal maailmas esirinnas. Tallinnas paikneb üks vähestest maailma küberkaitsekeskustest. Hiljuti asutati ka kaitseliidu Tallinna ja Tartu maleva juurde küberkaitseüksus, mille liikmed vahetavad igal nädalal oma kogemusi ja korraldavad harjutusi. Ent sellest ei pruugi Aaviksoo arvates piisata ja kuna Eesti kaitsekontseptsioon põhineb laiapõhjalisel reservväel, peaks kaitsevägi hoolitsema ka küberreservi loomise eest.

Tõenäoliselt ei saa aga Aaviksoo pakutud küberajateenistusest asja enne kümmet aastat. Seda nentis minister ka ise. „Ma ei välistaks, et need lapsed, kes praegu kooli lähevad, teenivad tulevikus oma aega küberkaitseüksuses,” ütles Aaviksoo.

Ekspertide hinnangul on küberkaitse üsna kiiresti arenev valdkond: nii arvutid, nende tarkvara kui ka süsteemiga manipuleerimise viisid arenevad iga päevaga. Aaviksoo meelest oleks lahenduseks näiteks sagedasemad kordusõppused. „Kuid ega need asjad nüüd nii kiiresti ka ei muutu ja kui baasõpe on olemas, saab teadmisi üsna kiiresti täiendada,” pakkus ta.

Selleks, et Eesti saaks maa-, mere- ja tagasihoidliku õhuväe kõrvale ka küberväe, on kaitseministri sõnul tarvis esmalt täiendada kaitseväe struktuuri ja lisada küberväe loomine ka kaitseväe arengukavasse. „Kõik sõltub ohuhinnangutest ja julgeolekupoliitilistest arengutest,” lisas Aaviksoo.

Sobib ka nohikutele

Kaitseväe arengukava koostamine on juba alanud, kuid seda ei võta Aaviksoo kinnitusel vastu praegune, vaid järgmine, märtsivalimiste järel loodav valitsus. Kui arengukava koostajad peavad küberrünnakut Eestit ähvardavaks ohuks, siis tuleb ka selgelt lahti kirjutada, millised võimekused peavad selle ohu lahendamiseks kaitseväel olemas olema.

„Küberkaitse ajateenistus on kümne aasta perspektiivis välja käidud idee, kuid kindlasti on küberkaitseväe võimekus kaitseväes ehk kolme kuni viie aasta küsimus,” ütles kaitseminister.

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimehe Mati Raidma sõnul muutub sõjapidamine üha enam tehnoloogiapõhiseks ja seepärast vajab küberkaitsevõime ka Eestis täiendamist.

Siiski on Eesti küberväe loomine juba poolel teel. „Tegu on siis küberkaitseliiduga ja see formaat on suisa geniaalne ja ideaalne, sest see ei võta ressursse kusagilt ära, vaid annab võimekusi juurde,” rääkis Raidma. Kui aga Eesti peaks jätkama ajateenistuse süsteemiga, mitte suunduma kutselise armee loomise poole, on tema sõnul hea, et ka kaitsevägi suudab küberkaitse vallas senisest võimekam olla.

„Ma näen veel ka teist positiivset poolt. Nimelt ei pea kaitseväes olema üksnes füüsiliselt vastupidavad ja tugevad, konkreetsete mõõtudega poisid – see stereotüüp tuleb murda ja sellel teel on see idee teretulnud. Riigikaitses on rida funktsioone ja erialasid, mis pole otseselt seotud biitsepsi ega ümbermõõduga,” lisas Raidma.

Mis on küberkaitseliit?

•• Küberkaitseliit on vabatahtlik organiseeritud ühendus Eesti küberruumi kaitseks.

•• Küberkaitseliidu missioon on kaitsta Eesti kõrgtehnoloogilist eluviisi, et saavutada seeläbi laiapõhjalisi riigikaitse eesmärke.

•• Küberkaitseliidu liikmeskonda kuuluvad küberkaitsele oluliste erialade spetsialistid, infotehnoloogiaoskustega patriootiliselt meelestatud inimesed, sealhulgas noored, kes on valmis andma oma panuse riigi küberkaitsesse.

•• Küberkaitseliidu loomise idee käis 2007. aastal välja akadeemik Ülo Jaaksoo. Kaitseliidu pressiosakonna teatel on praegu küberkaitseliidus 90 inimest.

•• 2008. aastal võeti vastu riiklik „Küberjulgeoleku strateegia 2008–2013.”