Jarek Pavlihhini (paremal) kohtuasjad pakkusid peaministrile huvi. Foto: Jassu Hertsmann

Peaminister Andrus Ansipi hinnangul äratab kahtlust, kui Jarek Pavlihhini kriminaalasja uurijaid huvitasid netikommentaarid, milles endisele tipp-politseinikule toetust avaldati. Kui see tõesti nii oli, ütles Ansip, on see lubamatu ja vääriks eraldi uurimist.

Ansipi hinnangul tasuks lähemalt uurida, miks huvitasid Lõuna prefektuuri sisekontrolli niisugused detailid. „Kui selline olukord on aset leidnud, tuleks algatada uurimine selle isiku kohta, kes taolise korralduse andis. Uurida kellegi IP-aadresse pelgalt tema meelsusest lähtuvalt on lubamatu,” märkis Ansip eilsel valitsuse pressikonverentsil. „Sellist asja ei saa Eesti Vabariigis kindlasti aktsepteerida.”

Teatavasti tõi Pavlihhini õigeks mõistnud ringkonnakohus oma otsuses esile, et kriminaalasja käigus on uurijad teinud arusaamatuid päringuid. Uurijad küsisid välja IP-aadressid, millelt postitati ajalehe Postimees võrguväljaandes Pavlihhinit toetavaid netikommentaare. Üheks selliseks oli näiteks „Jarek, pea vastu!”.

Meelsus polnud tähtis

Politseiametniku hilisem selgitus, et päringuid esitati „väikese varuga”, oli ringkonnakohtu kolleegiumi jaoks „täiesti ebaselge ja mitteveenev”. Peale selle tuvastas kriminaalkolleegium tunnistajate ütlustes ilmselgeid ebakõlasid ja soovitas kaaluda eraldi uurimise alustamist tõendite kunstliku loomise paragrahvi alusel.

Riigiprokuratuur vaidleb vastu ja leiab, et IP-aadresside uurimine oli igati põhjendatud. Seetõttu polevat ka alust prefektuuri töötajate kohta kriminaalmenetluse alustamiseks. „Nimetatud päringud tehti kriminaalmenetluse raames tõendite kogumise eesmärgil. Samuti soovib prokuratuur täpsustada, et kindlasti ei tehtud päringuid lähtudes kommentaaride meelsusest,” selgitas riigiprokuratuuri avalike suhte juht Kadri Tammai.

Ansip lisas pressikonverentsil, et tema avaldust ei tohiks mingil juhul tõlgendada kohtu sõltumatusse tungimisena. Ta rõhutas, et prokuratuur on kaevanud otsuse edasiseks arutamiseks riigikohtusse. „Ajakirjanduses avaldatu põhjal julgen öelda, et aruteluainest on siin küllaga,” ütles Ansip.

Peaminister hoidis end kursis

Ansip tunnistas, et Jarek Pavlihhini kaasused pakuvad talle huvi ja ta on end nende ajakirjanduse vahendusel hoolega kursis hoidnud. „Jarek Pavlihhini kaasused on minu jaoks huvipakkuvad. Ma olen läbi lugenud need artiklid, mis on olnud Eesti Päevalehes, samuti ka Postimehes ja Delfis. Olen eile [kolmapäeva] õhtul televiisorit vaadanud. Mõtteainet on küllaga.” Ta rõhutas, et tegemist pole jõustunud kohtuotsusega. „Riigikohus pole oma seisukohta ühes kaasuses öelnud, kas nad võtavad asja menetlusse või ei võta, siis mina peaministrina muidugi pooleliolevaid kohtuasju kommenteerida ei saa,” sõnas ta.