----

Kuigi noorte laulu- ja tantsupeo Maa ja Ilm alguseni on jäänud veel 14 päeva, käib üle Eesti peokolonnide kirjamine, eesmärgiga naabreid ikka üle trumbata. Tegemist on tavapärase iga laulupeo aegse mitteametliku meistrivõistlusega Eesti kõige kenama ja vaimukama kolonni kirjamiseks. Abiks vurisevad õmblusmasinad, sahisevad saed, kilkavad kirved.

Paljud kolonnide kujundus-elemendid on noored valmistanud ise või oma kavandite alusel. Järvamaal näiteks on valitud sõna tõsises mõttes kandvaks elemendiks aiakäru, mis sümboliseerib ka Türi kuulsat lillelaata. Iga valla ees veerevad kärud valmistasid Päinurme internaatkooli õpilased oma õpetaja Hillar Kuusiku juhendamisel.

Saarlaste-muhulaste rahvakirjalised kotid kavandas käsitöö-õpetaja Kaie Kesküla, aga valmis õmblesid lapsed ise. Jõgevamaa kolonni kujunduselamendid valmisid Kiigemetsa koolis, kus õpivad erivajadustega lapsed, kes said sel kombel – käsitööd tehes – samuti laulupeo osaliseks.

Kõige kentsakam, aga kindlasti ka oluliselt sümboolne on Laekvere valla laulupeokolonni kujundus. Nimelt kantakse kolonni ees kohaliku kangelase Kaido Höövelsoni alias Baruto büsti, mis on kaunistatud rahvuslike paeltega.