BIKERS PUB Foto: Rauno Volmar

Sestap oleme taas Delfis ning meie portaaliga liidetud ajalehtedes ja teistes kanalites sulgenud pagulasi puudutavate lugude kommentaariumid. Sest seal lõppes debatt ja algas vihakõne Metsik Lääs. Pagulaste koha pealt empaatia ja mõistlikkuse kadumine on muutunud Eesti ühiskonna pla hvatusohtlikuks probleemiks.

Seda saab ja peab osalt karistama, kahjuks küll, administratiivselt. Aga ka inimlike lugude, ajaloo teadvustamise ja arukate eeskõnelejate kaudu. Eestkõnelejateks on saanud „Sõbraliku Eesti" nn kaanenäod, aga nende seas pole inimesi, kes otsustavad ja ellu viivad.

IRL ei suuda ühiskonda rahustada, sest pagulasteemaga otsitakse endale pigem poliitilist kapitali, Reformierakonnal ja ­SDE-l pole aga mõjuvat eestkõnelejat. Seega on ühiskond täis pimedat viha, mis kandub kõigepealt kommentaariumisse.

Otsustasime, et me ei ava kommentaariumi enne, kui inimeste vastutustunne ja inimlikkus natukenegi paranevad. Seniks aga loome registreeritud kasutajatele pagulas­teemaliseks debatiks keskkonna, kus moderaatorite valvsa pilgu all arutada. Sest debatt peab olema ja arenema.